Divadelní festival německého jazyka začíná

Divadelní festival německého jazyka – tisková konference v galerii Černá labuť

Již 16.ročník celosvětově jedinečné akce prezentující současnou divadelní scénu německy mluvícího prostoru mimo tento prostor začíná 5.listopadu 2011 v Praze. Záštita nejvyšších představitelů zúčastněných zemí: Německa, Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska a samozřejmě i hostitelské ČR dává záruku nejvyšší kvality. Festival, který v roce 1996 založil Pavel Kohout, tak ani v nejmenším nenese stopy únavy ani finanční krize a pod vedením Jitky Jílkové a v dramaturgii Petra Štědroně přivádí do Prahy špičkové divadelní soubory a umělce s vysoce zajímavým repertoárem. Na 8 lokacích budou mít diváci v příštích týdnech příležitost vidět již etablované soubory, jakými jsou vídeňský Burgtheater, Schauspielhaus Zurüch, Münchner Kammerspiele nebo Deutsches Theater Berlin a vedle toho i nezávislé produkce např. berlínského performerského kolektivu She She Pop nebo svérázného hlasového umělce a autora Stefana Kaminski. Uváděných 11 produkcí se vesměs řadí k významným uměleckým počinům poslední doby. Namátkou je možno zmínit např. úspěšné divadelní ztvárnění monumentálního eposu L.N.Tolstoje Vojna a mír v podání Burgtheater Wien se 14 herci, kteří se dělí o 80 rolí, které bylo vzhledem ke své inscenační náročnosti umístěno do barrandovských filmových ateliérů. Inscenace hry Zloději v provedení  Deutsches Theater Berlin byla nejen uvedena na prestižním berlínském festivalu Theatertreffen, ale obdržela i titul Scénografie roku 2010. Navíc autorka hry Dea Loher přijede na uvedení své hry do Prahy a bude po představení diskutovat s diváky. Ibsenova Nora se v podání souboru Theater Oberhausen a v režii Herberta Fritsche promění v groteskní hororovou komedii. Představitelka Nory Manja Kuhlová obdržela za svůj výkon titul nejlepší herečky festivalu NRW Theatertreffen.

She She PoP

Cenu Josefa Balvína, která je v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka již tradičně udělována nejlepší inscenaci původního německého textu uvedeného na území ČR v uplynulé sezóně, odborná porota tentokrát udělila inscenaci hry Davida Rotha Legenda o svatém pijanovi v provedení pražského Divadla Komedie v režii Davida Jařaba a s vynikajícím hereckým výkonem Martina Pechláta.

Kromě divadelních představení festival přináší celou řadu doprovodných akcí.

Helena Albertová, Viktor Kronbauer a ředitelka festivalu Jitka Jílková (zcela vpravo)

Nejzajímavější z nich je výstava fotografií vynikajícího divadelního fotografa Viktora Kronbauera z posledních 10 ročníků Pražského divadelního festivalu. Výstava s názvem „Světlo v akci“ přináší přehlídku fotografií z některých dnes již kultovních inscenací uváděných v rámci festivalu. Viktor Kronbauer přitom jako vždy potvrzuje svůj neomylný cit a intuici pro zachycení dramatičnosti a symboliky prchavých okamžiků na scéně a současně mistrné zvládnutí světla a kompozici obrazu. Výstava, která již byla vystavena v Berlíně, je k vidění do 1.12.2011 v Cafe galerii Černá labuť v ul. Na Pořící 25, Praha 1.

Program festivalu : http://www.theater.cz/
Doba trvání festivalu: 5. – 20.11.2011

Text: Soňa Šálková
Publikováno: 6.11.2011

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..