David Lynch: nové fotografie

V galerii Epson Kunstbetrieb budou poprvé v Německu vystavena nová fotografická díla režiséra Davida Lynche 

Americký tvůrce filmů a fotograf David Lynch exkluzivně vystavuje svá nejnovější fotografická díla v galerii Epson Kunstbetrieb, která se nachází ve čtvrti Düsseldorf Medienhafen (Kaistrasse 7–9), a to od 27. září do 23. listopadu 2008. Tuto výstavu slavnostně otevřel sám Lynch dne 26. září v 19.30 hodin. Tato exhibice  obsahuje limitovanou edici více než 25 fotografických děl Davida Lynche, z nichž pro každé je typický Lynchův osobitý a vzrušující obrazový jazyk. Tato mimořádná akce nazvaná „David Lynch: nové fotografie“ byla vytvořena ve spolupráci se společností Hasselblad.

David Lynch vytvořil bezpočet mistrovských filmových děl, která se vyznačují jedinečným filmovým jazykem – za všechny jmenujme alespoň filmy Blue Velvet (Modrý samet), Wild at Heart (Zběsilost v srdci) nebo Mulholland Drive. Kromě těchto filmů je Lynch také tvůrcem fotografických děl, která nebylo zatím v Německu možné shlédnout. Mezi Lynchovy hlavní motivy patří lidé a květiny, světlo a pohyb, tvary a barvy. Umělec používá svůj fotoaparát k tomu, aby zjistil, jaké hranice má fotografování jakožto tvůrčí prostředek: neobyčejně detailní záběry okvětních lístků, silné přeexponování, rozostřené pohyby a nezaostřené záběry, stejně jako přepracované fotografické montáže skýtají neomezený prostor pro vizuální asociace.

Například jeho černobílá fotografie „Woman Thinking #2” (Přemýšlející žena #2), je ženským aktem, který byl silně přeexponován, díky čemuž je nejen anonymní, ale i vydařeně stylizovaný. Černý řez rozděluje její tělo: tam, kde má být srdce a mozek, jsou nyní jen černé díry. Prozářené a rozptýlené tvary ve spojení se dvěma planetami v pozadí daly vzniknout své vlastní galaxii.

Interpretace a abstrakce jsou hlavními koncepty tohoto umělce: „Je úžasné, když si představíte, že každý divák vnímá fotografii či film velmi rozdílně. Někteří z nich se velmi blíží mému původnímu záměru; nicméně někteří jsou mu na míle vzdáleni. Když se dívám na film nebo na fotografii, tak vlastně nikdy o ničem takovém neuvažuji, obzvláště pokud mne ta práce zcela vtáhne a já pak přemýšlím o tom, co vlastně vidím. Dokonce bych si až dovolil tvrdit: čím abstraktnější, tím lepší.” Filmy a fotografie Davida Lynche se jednoduché interpretaci vyhýbají. Dokonce sám jednou řekl, že je překvapený tím, že se lidé snaží hledat smysl v umění – když uvážíme, že život sám o sobě příliš smyslu nedává.

Galerie Epson Kunstbetrieb představuje ve spolupráci se společností Hasselblad exkluzivní výstavu „David Lynch: nové fotografie“. „Technologie společností Epson a Hasselblad otevírají možnosti pro zcela nový způsob tvorby,“ vysvětluje David Lynch. Jeho fotografie byly pořízeny s fotoaparátem společnosti Hasselblad H3D-11 39 a vytištěny na mimořádně kvalitní fotografický papír v pouhých 6 kopiích na jeden motiv, a to za použití metody Epson Digigraphie®*.

„Jsme velmi potěšeni, že se nám ve spolupráci se společností Hasselblad podařilo přesvědčit jednoho z nejzajímavějších tvůrců filmů a fotografů současnosti, aby přijal naše pozvání k účasti na výstavě v galerii Epson Kunstbetrieb,“ říká Henning Ohlsson, ředitel německé divize společnosti Epson. „Společnost Epson je symbolem jak v oblasti průkopnických obrazových technologií, tak i inovačního obrazového obsahu. Výstava „David Lynch: nové fotografie“ spojuje oba tyto světy v jeden působivý celek.“

Slavnostní otevření této výstavy proběhlo v pátek 26. září 2008 v 19.30 hod. v prostorách galerie Kunstbetrieb ve čtvrti Düsseldorf Medienhafen, na adrese Kaistrasse 7-9. www.epson-kunstbetrieb.de

Digigraphie® (www.digigraphie.com) je postup, který umožňuje reprodukci uměleckých děl pomocí nejnovějších technologií inkoustového tisku Epson v nejvyšší kvalitě a s trvanlivostí až 100 let*.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..