Dana Kyndrová – RITUÁLY NORMALIZACE – Fotografická výstava

Československo 70. – 80. let

Výstava zahrnuje fotografie z období 70. a 80. let, kdy se autorka systematicky věnovala zachycení atmosféry masových komunistických slavností, které se konaly na Letenské pláni (První máje), na Staroměstském náměstí (výročí VŘSR a Vítězného února, mírový kongres) a na Strahovském stadionu (Spartakiády). Tyto tři základní politické „ pilíře“ projektu doplňují fotografiemi z každodenního života v období normalizace, respektive tzv. menšími, nepolitickými či přesněji osobními rituály jako jsou taneční, maturita, vánoční svátky, zabíjačka, poslední leč, diskotéky, chmelové brigády, Matějská pouť, atd., které atmosféru tehdejší neutěšené doby nepřímo podtrhují. Epilog projektu tvoří fotografie z listopadu 1989. Autorka řadu těchto fotografií již dříve představila v rámci několika dílčích projektů. Nicméně, takto koncepčně, kdy se jedná víceméně o retrospektivu její tvorby 70. a 80. let, jsou fotografie vystaveny poprvé.
K výstavě je vydána stejnojmenná doprovodná publikace (135 fotografií) s úvodním textem Ivana Klímy (nakl. Kant). Na závěr knihy je kapitola Popisky fotografií, kde jsou podrobně vysvětleny dobové reálie či historická fakta, která se vztahují k jednotlivým fotografiím. Texty jsou v češtině a angličtině.
Autorka výstavu doplnila o cca 20 fotografií z projektu Odchod sovětských vojsk 1990 – 1991. Jednak si nyní připomínáme dvacáté výročí této události, ale součastně odchod vojsk byl i faktickým završením normalizace.

Dana Kyndrová, 8.7. 2011


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..