Cracking Art Group

Museum Kampa představuje výstavu

Cracking Art Group

26. června – 12. října 2008, Museum Kampa

V Museu Kampa proběhne od 26. června do 12. října 2008
pozoruhodná výstava italské skupiny Cracking Art Group, jejíž členové umístí v areálu Musea Kampa barevné zvířecí figury z umělých hmot, většinou v nadživotní velikosti (psi, tučňáci, krokodýli ad.). Ke skupině patří umělci Marco Veronese, Kicco, Carlo Rizzetti, Renzo Nucara, William Sweetlove, Alex Angi. Jde o rozsáhlou instalaci, která svým humorem a ironickým přístupem navazuje na odkaz dada a pop artu a přináší do převážně klasického výstavního programu příjemné odlehčení. Skupina vychází i z odkazu nového realismu, který se rozvinul ve Francii a dalších zemích a v určité formě zasáhl i české a slovenské umění. Přitom se však její pohled na svět samozřejmě změnil s tím, jak se proměňuje životní styl, jak se neustále zvyšuje tok informací, které často ani nestačíme sledovat. Na projevu skupiny je sympatické, že je vysloveně pozitivní, že vzbuzuje příjemné emoce a že se v něm projevuje osobitý humor. Její členové někdy využívají citace, nebojí se směřovat k dekorativnímu vyjádření, zjednodušeným tvarům a stylizaci, navazují na zdobnost secese. Často pracují s nadsázkou, je pro ně typická také hravost, s níž si získávají obecenstvo po celém světě.
Skupina je dobře organizovaná, vycházejí o ní obsáhlé a dobře zpracované publikace (nakladatelství Skira), každý z členů má svou mono-grafii (Tornabuoni Arte). O jejich tvorbu se zajímají někteří z významných teoretiků. Například Germano Celant, známý kurátor a historik umění, který je spojen zejména se slavným italským hnutím Arte povera, jehož význam daleko přesáhl hranice své země. Evidentní je navázání na některé výrazné osobnosti 60. let, na principy, které užíval například Andy Warhol s jeho variacemi na vybraná témata. Právě tuto metodu užívají někteří z umělců Cracking Art, i když samozřejmě v proměněném smyslu, který odpovídá současnému vývoji a stavu společnosti. Skupina se prosazuje po celém světě, připravila již řadu projektů na místech různého typu, například v historických centrech předních italských i zahraničních metropolí. Tak se například představila během bienále v Benátkách nebo před gotickou milánskou katedrálou. Jde vlastně o vytvoření kontrastu, při němž se střetávají různé historické epochy, rozdílné způsoby myšlení. Vystoupení skupiny se jistě stane obohacením pražské letní výstavní scény.
Výstava se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy Pavla Béma a Velvyslance Italské republiky jeho excelence Fabia PIGLIAPOCO.

Jiří Machalický

Další informace:

Museum Kampa-Nadace Jana a Medy Mládkových
U Sovových mlýnů 2
118 00 Praha 1
Tel. 257 286 147
email. jana.pelouchova@museumkampa.cz
www.museumkampa.cz

Otevřeno denně od 10 do 18 hodin.

Stála expozice:
František Kupka – Expozice Františka Kupky v Museu Kampa představuje jednu z největších a nejvýznamnějších sbírek děl tohoto velkého průkopníka abstraktního umění. Sbírka zahrnuje práce od období studentských let až po pozdější abstraktní díla.

Otto Gutfreund – Nejvýznamnější český sochař první poloviny 20. století je v Museu Kampa zastoupen především svými kubistickými sochami odlitými do bronzu.

Moderní středoevropské umění – Tato jedinečná sbírka zahrnuje stovky obrazů, soch, kreseb a grafických prací od význačných českých, slovenských, polských, maďarských a jugoslávských umělců.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..