Pražské Centrum současného umění DOX připomíná velkorysou přehlídkou tvůrčí spolupráci a zároveň i přátelství legendárních českých sklářských výtvarníků Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové a světově známého amerického skláře a multimediálního umělce Dala Chihulyho. Tato trojice se setkala poprvé v roce 1969, kdy se Dale Chihuly vypravil za dvojicí Libenský – Brychtová do jejich sklářské dílny v Železném Brodě, protože ho ohromily jejich exponáty v československém pavilónu na výstavě Expo 67 v Montrealu. Přátelství, které se mezi touto trojící vytvořilo, trvalo téměř 50 let a mělo významný vliv na jejich profesní vývoj. Chihulyho zaujala unikátní technologie monumentálních tavených plastik, kterou Libenský s Brychtovou vynalezli a ovlivnili tak sklářské sochařství na celém světě. Na druhé straně v době, kdy českoslovenští umělci tvořili v izolaci a v zajetí železné opony, pro Libenského s Brychtovou znamenal kontakt s Chihulym pootevřené okno na západ.
Výstava, kterou spolu s Centrem DOX pořádá Chihuly Studio a rodina Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové důsledně odděluje díla obou tvůrčích dílen. Společná je pouze část, popisující časový sled jejich spolupráce, který uzavírá dopis Dala Chihulyho paní Jaroslavě Brychtové týkající se současné výstavy. Přes intenzivní pracovní a pedagogickou spolupráci a očividně i lidské souznění všech tří tvůrců se jejich rukopisy totiž výrazně liší. To dává pražská přehlídka jednoznačně najevo.
Vystavené exponáty z dílny Dala Chihulyho upoutají zářivou barevností a bohatostí organických tvarů. Chihuly nechává sklo, aby si působením zemské přitažlivosti a odstředivé síly samo hledalo svůj tvar. Asymetrie a nepravidelnosti mají jeho plastikám dodávat emocionalitu. Vstup do expozice je velmi působivý. Od stropu velké haly v přízemí visí 6 obřích skleněných lustrů bizarních tvarů. Čtyři z nich byly součástí dřívějších instalací Chihuly over Venice z r. 1996 a Chihuly in the Light of Jerusalem v jeruzalémské Citadele v roce 2000. Dva zbývající, a to Lustr ve tvaru ananasu a rubínové barvy a Uranově zelený lustr s rampouchy, jsou však z letošního roku a byly vytvořeny speciálně pro pražskou výstavu. Náročnou přepravu rozložených objektů a jejich montáž zajišťoval odborný tým Studia Chihuly. Velmi efektně působí i série tzv. Jerusalem Cylinders. Válcovité objekty s výraznými barevnými krystaly rozmístěnými po obvodu válců vznikly v roce 2012 jako vzpomínka na výstavu v Jeruzalémě v roce 2000.
Druhá část výstavy pokračuje na balkoně v prvním patře, odkud se mj. také nabízí pohled na Chihulovy lustry z odlišné perspektivy. Výběr z díla dvojice Libenský-Brychtová provedl žák, obdivovatel a blízký přítel Stanislava Libenského sochař, malíř, keramik a také umělecký sklář Jaroslav Róna. Přestože se jeho výběr na přání rodiny zaměřil na méně známé realizace, je naprosto přesvědčivý a zřetelně dokládá mistrovství a originalitu tvůrčího páru. Ve výběru jsou zastoupeny objekty z taveného křišťálového skla, využívající vhled dovnitř jako „čtvrtý rozměr“, i temné postavy z posledních let spolupráce obou umělců. Jednoduché abstraktní tvary s tlumenou barevností na diváka silně zapůsobí. Přehlídku doplňují malby Stanislava Libenského, které sloužily jako přesné návrhy budoucích plastik, podle nichž vytvářela Jaroslava Brychtová.sádrové modely.
Po zhlédnutí videa z rodinného archívu se vzpomínající Jaroslavou Brychtovou si ještě důrazněji uvědomíme, jak klíčový je přínos, který ona a její manžel zanechávají v našem veřejném prostoru, a jak důležité je si ho připomínat.
Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek