Ceny Czech Grand Design 2008

Výstava třetího ročníku Výročních cen Akademie designu ČR / Cen Czech Grand Design 2008, které nominovala Akademie designu České republiky – volné sdružení odborníků (kurátorů, teoretiků, publicistů). Ceny jsou uděleny v osmi kategoriích: Designér roku, Oděvní designér roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Obchod roku, Výrobce roku, Objev roku – cena České spořitelny a Síň slávy.

Vítězové byli vyhlášeni na slavnostním večeru ve Stavovském divadle v sobotu 21. března 2009. Jeho záznam bude uveden 27. 3. 2009 ve 21 hodin na ČT 2.

Nominovaní všech osmi kategorií se představují na výstavě v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze ve dnech 24. března až 13. dubna 2009 včetně Velikonočního pondělí!
Výstava je koncipována na základě všech osmi kategorií a prezentuje nejužší nominace.

K letošnímu ročníku opět vychází katalog Czech Grand Design 2008, zachycující textem i fotografií všech 174 nominovaných. Katalog bude k zakoupení během výstavy v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, poté ve vybraných knihkupectvích.

Vítězové třetího ročníku Cen Czech Grand Design 2008:

V kategorii Designér roku se vítězem stal Jan Čtvrtník, nominovaný za vázu Droog Aalto, kolekci sedacího nábytku pro Polstrin a vázy pro Moser.

V kategorii Oděvní designér roku získala cenu Monika Drápalová za kolekci Cache-Cache.

V kategorii Grafický designér roku zvítězil Robert V. Novák s designem knihy Bruselský sen a designem žaltáře trapistů.

V kategorii Fotograf roku jsou vítězi historicky podruhé Salim Issa a Štěpánka Stein, nominovaní za kolekci fotografií pro DesignGuide 2009, kalendář Jablonex 08 a výstavu Little Hanoi.

V kategorii Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu za průmyslový design si cenu odnesla firma Lucis za kolekci svítidel Helium, Neon, Argon, Antimon, navrženou designérem René Šulcem. Vítěz této kategorie bude vyslán Českou republikou na vybraný veletrh.

V kategorii Obchod roku zvítězil Dox by Qubus za otevření nového obchodu v galerii Dox.

V kategorii Objev roku – cena České spořitelny zvítězil Vladimír Žák, nominovaný za diplomovou práci na VŠUP, křeslo a pohovku Kubikula pro UP závody, židli Therapia pro Prowork/Divan Design a za návrh křesla Ušák. Součástí ocenění v této kategorii je i šek na 50.000,- Kč. Česká centra v rámci svého nového projektu Mladá kreativita/Young Creativity odmění vítěze kategorie Objev roku odbornou týdenní stáží v jednom z 24 Českých center.

Do Síně slávy za rok 2008 byl uveden Jan Kaplický.

Mattoni Grand Designérem, a tedy autorem ceny Czech Grand Design 2009 je Jan Čtvrtník.

K výstavě se uskuteční 24. a 31. března 2009 komentované prohlídky za doprovodu některého z vítězů Czech Grand Design 2008 a kurátorů. Tyto prohlídky jsou veřejnosti volně přístupné a začínají vždy v 17 hodin.

http://www.czechgranddesign.cz
http://www.upm.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..