CAMP představuje budoucnost Prahy pomocí interaktivní hry

Hlavní město Praha jako živoucí metropole, obchodně-správní a kulturní centrum České republiky a současně historický klenot navštěvovaný milióny turistů, představuje velmi složitý organismus, který je velmi obtížné řídit a plánovat. Začátkem října 2018 proběhly komunální volby, které otevřely cestu novému vedení hlavního města. Nově zvolená trojkoalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu nedávno představila svůj program pro příští volební období. Jeho součástí jsou konkrétní oblasti, které chce nové pražské vedení podporovat a rozvíjet. Přitom však musí vycházet ze Strategického plánu, který na podzim 2016 schválila Rada hlavního města a který obsahuje vizi rozvoje Prahy v dlouhodobé perspektivě až do roku 2030. Jeho zpracovatelem je Institut plánování a rozvoje (IPR) –  hlavní koncepční pracoviště zřízené pražským magistrátem pro oblasti architektury, urbanismu, rozvoje a veřejného prostoru.

Centrum architektury a městského plánování CAMP při IPR je platforma, která si klade za úkol informovat a rozvíjet veřejnou diskusi o přítomnosti a budoucnosti Prahy. V rámci této své funkce aktuálně nabízí výstavu s názvem  Pře(d)stav si Prahu. Návštěvníci zde najdou nejen všechny podstatné informace o strategickém plánu, ale mohou si sami zahrát na plánovače a ovlivňovat další vývoj Prahy ze čtyř hledisek, která v dalším vývoji moderní metropole hrají zásadní roli: prosperita, obyvatelnost, kultura a soudržnost. Interaktivní výstavu vytvořilo přední české Motion design studio Oficina. Zvolilo formu hry, kterou si každý může otestovat, jak komplexní a citlivý organismus je naše hlavní město a jak je možné řídit jeho správné fungování. “Celá výstava představuje strategický plán pro rozvoj Prahy na další desítky let a je rozdělená na několik úrovní. Od nejprodrobnějších textů v brožurách po hru na obří projekci. Ta pro nás byla pochopitelně nejlákavější a způsob zjednodušení informací vyžadoval neobvyklé kreativní řešení,” vysvětlila Vladimíra Cimbálníková, producentka studia Oficina.

Výstavní sál v prostorách modernistické budovy v areálu pražských Emauz obsahuje čtyři zastávky, na kterých návštěvníci mohou ovlivňovat podobu města. Pomocí různobarevných kostek umístěných na hrací ploše nebo tažením svisle zavěšených lan proběhne příslušná volba a promítne se do městského plánování na velkoplošné projekci. Animované ilustrace se podle přání hráčů mění a ovlivňují i procentuální vyjádření spokojenosti obyvatelstva s danou oblastí. Hravá a kreativní forma zaujme velké i malé návštěvníky a překvapí souvztažností všech sledovaných kategorií. Např. nová výstavba na okraji Prahy ovlivní dopravní situaci nebo rozvoj průmyslu a výstavby omezí podíl zeleně a rozsah odpočinkových zón uvnitř města.

Za hravou instalací se skrývá inteligentní řešení a složité know-how. Studiu Oficina ve spolupráci s dalšími odborníky na technologická řešení a programování se podařil užitečný a současně zábavný projekt, který slouží široké veřejnosti a vzdělávacím účelům.   Výstava Pře(d)stav si Prahu je ve studiu CAMP k vidění do 20. prosince 2018.

Text: Soňa Šálková,   foto: Petr Šálek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..