Téměř 300 nejrůznějších exponátů z nápadité tvorby designéra, architekta a výtvarníka Bořka Šípka (1949-2016) prezentuje rozsáhlá retrospektivní výstava v Tančícím domě. Na rozdíl od přechozí výstavy, která proběhla v Tančícím domě před čtyřmi lety, obsahuje současná expozice jen originály a unikátní prototypy, z nichž některé dosud nebyly vystaveny. Exponáty pocházejí z majetku rodiny a ze soukromých sbírek. K nejvzácnějším z nich patří dva skleněné meče, které Bořek Šípek vytvořil pro módního tvůrce Karla Lagerfelda v roce 2003. Unikátem je také poslední Šípkovo dílo – nástěnná váza Orel z roku 2016, která vznikla ve spolupráci s fotografem a filmařem Jaroslavem Brabcem. Současně s ní je vystavena i fotografie, vytvořená pouhým otiskem ještě horké skleněné vázy na fotografický papír.
Výstava dokládá neuvěřitelnou hravost a odvahu autora zkoumat hranice možností u každého materiálu. Výtvarná stránka přitom pro něj byla na prvním místě a teprve za ní následovala funkčnost. Podle kurátorky výstavy Jany Sommerové se zde propojují tři oblasti bytového designu: sklo, nábytek a osvětlení. Velká část vystavených objektů je ze skla, protože sklo bylo jedním z materiálů, které Bořek Šípek mistrovsky ovládal. Ke sklu ho v mládí přivedl jeho poručník a zároveň slavný český umělecký sklář René Roubíček. Šípkovy skleněné objekty mají barokní a organické tvary a hýří kreativitou a barevností. Ze skla jsou na výstavě zastoupeny nejen unikátní vázy, jako např. ikonická Milénium váza vytvořená jako dar pro Václava Havla. Přátelství Bořka Šípka s Václavem Havlem připomíná i jedna ze sedmi vyrobených váz s ostny nazvaná „Neuchopitelný šípek“, která vznikla na návrh prvního polistopadového prezidenta. Neobvyklé užití skla představuje skleněný nábytek nebo dekorativní objekty vyrobené pro italskou firmu Triade. Vztah Bořka Šípka k asijské tvorbě a konkrétně k Japonsku dokumentují objekty kombinující tradiční keramiku se sklem.
Společensko-politický rozměr má vystavená Šípkova finální kolekce nazvaná „Sentenced to Death“ (odsouzení k smrti). Je to soubor váz, obrazů a fotografií, kde každý kus reprezentuje někoho odsouzeného na smrt. Z této série je na výstavě Oranžový meč zasazený do písku a čtyři ručně malované návrhy.
Výstava ve třech podlažích Tančícího domu připomíná tvorbu Bořka Šípka jako umělce světového formátu, experimentátora a člověka silných zásad.
Výstava v Galerii Tančící dům potrvá do 22.března 2020.
Text: Soňa Šálková