Aukční síň Sotheby´s London nabídne zdrojový kód pro World Wide Web jako unikátní artefakt

Aukční síň Sotheby´s London nabídne zdrojový kód pro World Wide Web jako unikátní artefakt

Prodej čistě digitálního uměleckého díla s jedinečným NFT se v tomto roce dále etabluje na světovém aukčním trhu. Po prodeji monumentální digitální koláže Everydays od amerického umělce vystupujícího pod pseudonymem  Beeple za rekordní částku 69 miliónů dolarů přichází na trh další naprosto unikátní digitální artefakt.

Tvůrce celosvětové internetové sítě World Wide Web, britský počítačový vědec Tim Berners-Lee, nabídl společnosti Sotheby´s London původní zdrojový kód aplikace, která zcela změnila způsob komunikace v internetovém prostředí. Renomovaná aukční síň nabídne položku ve formě NFT v rámci samostatné onlinové aukce ve dnech 23. – 26. června 2021. Kromě původních souborů s časovým razítkem obsahujících zdrojový kód bude jedinečná aukční položka ještě obsahovat více než 30-minutovou animovanou vizualizaci, dopis autora o procesu vytváření kódu a digitální plakát s grafikou jeho podpisu. Zdrojový kód má přibližně 9 555 řádků a je napsán v jazycích, které vynalezl Berners-Lee: HTML (Hypertext Markup Language), HTTP (Hypertext Transfer Protocol) a URI (Uniform Resource Identifiers). Počáteční nabídka ve výši 1000 $ bude v průběhu aukce s velkou pravděpodobností překonána. Podle odhadů by se skutečná cena měla pohybovat v řádu sedmi až osmi číslic. Aukce nazvaná „This Changed Everything“ (Tohle vše změnilo) tak bude dalším krokem k převratným změnám v oblasti umění a obchodováním s ním. Společnost Sotheby´s udává, že se v tomto případě jedná o „první digitálně vzniklý artefakt, který bude předmětem aukce.

Vynálezce prvního webového prohlížeče na světě Tim Berners-Lee (*1955) je nejenom geniální počítačový vědec ale i zastánce svobody a neutrality internetu. V roce 1991 spustil Berners-Lee první webový server a stránku info.cern.ch, k níž uživatel přistupoval pomocí zmíněného prohlížeče WorldWideWeb. Podařilo se mu vytvořit celosvětovou síť serverů ke sdílení a distribuci informací pro každého. Skromně přitom o sobě říká, že nic samostatného nevynalezl, jenom propojil již existující technologie. Aby umožnil jeho volné využívání, nikdy si vynález nenechal patentovat. Není bez zajímavosti, že svůj vynález celosvětové sítě vytvořil Berners-Lee pomocí počítače NeXT navrženého nikým jiným než další klíčovou osobností informatiky Stevem Jobsem v letech 1985 až 1997, kdy nepracoval ve společnosti Apple.

V roce 1999 byl Tim Berners-Lee časopisem Time zařazen mezi stovku nejdůležitějších osobností 20. století. Britská královna mu v roce 2004 za jeho zásluhy udělila šlechtický titul. Je nositelem Řádu britského impéria a v roce 2016 obdržel Turingovu cenu, která je jakousi nobelovkou v oblasti informatiky.

Ani po šedesátce nepřestává Berners-Lee dále posouvat hranice využívání informačních technologií, spolupracuje s britskou vládou na digitalizaci státní správy, usiluje o bezpečný a všem přístupný internet, angažuje se v oblasti vzdělávání v oblasti ochrany životního prostředí. “Nikdy jsem neměl pocit, že bych mohl relaxovat a zůstat sedět,” řekl Berners-Lee ve svém prohlášení, “protože web se neustále mění.” Ještě to není nejlepší, co by to mohlo být: pořád je potřeba něco dělat!“

Text: Soňa Šálková, zdroj: artnet.com


 

Summary

The inventor of the World Wide Web, the British computer scientist Tim Berners-Lee, has offered the original source code of the application that has completely changed the way we communicate to the Sotheby’s London. In addition to the original time-stamp files containing the source code, the unique lot will include a more than 30-minute animated visualization, a letter Berners-Lee wrote about the process of creating the code, and a digital poster of the work featuring a graphic of Berners-Lee’s signature. ´The lot will be sold in a standalone online auction titled “This Changed Everything,” from June 23 through 26, with bidding starting at the low low price of $1,000. If history is any indicator, the actual price will probably reach closer to seven or eight figures´.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..