Vídeň jako významné kulturní centrum je u nás oblíbené pro své historické poklady, krásnou architekturu, operu nebo velké množství klasických uměleckých sbírek a expozic. Pro většinu návštěvníků je Vídeň sice velmi současná a živoucí metropole však stále spojená s nádherou a nostalgií rakousko-uherské monarchie. Za moderním uměním se tedy v Evropě vydáváme někam jinam: do Paříže, do Londýna, do Zürichu nebo Bilbaa. To se teď má změnit, protože ve Vídni vzniklo zcela nové centrum moderního umění – Albertina Modern, které je součástí slavné galerie Albertina.
U zrodu projektu stály dvě významné rakouské osobnosti. Generální ředitel galerie Albertina Klaus Albrecht Schröder a podnikatel a mecenáš umění Hans Peter Haselsteiner. Tito dva pánové hledali důstojné umístění pro významnou sbírku moderního rakouského a světového umění (Sammlung Essl), kterou Haselsteiner získal. Vznikla přitom myšlenka na zcela novou kulturní instituci – muzeum moderního umění, kde by byla shromážděna všechna další díla současného umění, která Albertina vlastní. Jejich výběr přitom padl na opomíjenou a zanedbanou budovu v centru Vídně tzv. Künstlerhaus. Komplex v roce 1865 věnoval císař Franz Josef společnosti výtvarných umělců Rakouska. Od té doby se budova ve stylu historismu sice několikrát přestavovala, ale její význam postupně klesal a v posledních 20 letech už nebyla využívána vůbec a dokonce se uvažovalo o jejím zbourání.
Hans Peter Haselsteiner, jako majitel stavební firmy Strabag a zároveň jeden z nejbohatších lidí v Rakousku, se zavázal objekt zrenovovat tak, aby se v něm mohlo umístit celkem 60 tisíc prací od více než 5.000 umělců a vytvořit tak z Albertiny Modern jedno z největších světových muzeí současného umění. Sbírka obsahuje práce významných Rakušanů, jakými jsou např. Arnulf Rainer nebo Maria Lassnig, ale i světově známých umělců jako např. Andy Warhol, Cindy Sherman, Anselm Kiefer nebo Georg Baselitz. Generální rekonstrukce představovala obrovskou investici ve výši 40 milionů eur. V opraveném objektu má Albertina Modern k dispozici celkem 2.500 m2 a stále fungující spolek Künstlerhaus pak 900 m2. Během tříleté rekonstrukce se vnějším i vnitřním prostorám budovy vrátil nejen původní lesk s originálními výmalbami a fasádou, ale i technické vybavení, která vyhovuje nejnáročnějším požadavkům současnosti. Původní rozloha 150 let staré výstavní budovy se navíc rozšířila o prostory v suterénu a střešní vestavbu.
12. března 2020 se Albertina Modern slavnostně otevře pro veřejnost. Zahajovací výstava se symbolickým názvem: The Beginning. Umění ve Vídni 1945 až 1980 se soustředí na důležitá díla rakouského poválečného umění do roku 1979, tj. epochy, která byla zásadní pro světové moderní umění na prahu postmoderny.
Text: Soňa Šálková, fotografie: Albertina
Summary
The famous Albertina Gallery of Vienna receives a second exhibition venue the Albertina Modern. The Museum of contemporary art will be situated in the historic building of artist´s association Künstlerhaus from 1865. The demanding reconstruction of the building lasted 3 years and was financed by the important entrepreneur, art collector and donator Hans-Peter Haselsteiner. In the refurbished complex the Albertina Modern will have 2500 m2 and Künstlerhaus 900 m2 at their disposal. The collection of art of the new Albertina Modern contains over 60,000 works by 5,000 artists, including the so called Essl Collection of Art, which makes it one of the largest museums of modern art. The first exhibition called The Beginning. Art in Vienna, 1945 to 1980 starts on 12 March 2020.