Adriena Šimotová v Rudolfinu

Ředitel Rudolfina Petr Nedoma a kurátor Pavel Brunclík
při vernisáži v Rudolfinu

Velká dáma současného výtvarného umění Adriena Šimotová v letošním roce dovrší úctihodných 85 let, a to je důvod nejen k ohlédnutí, ale i k pohledu na její nejnovější tvorbu. Adriena Šimotová i přes svůj vysoký věk a křehké zdraví totiž stále pracuje a její tvorba si zachovavá stejnou hloubku spojenou s ženskou křehkostí a jedinečným výtvarným citem jako její dřívější práce.
Komorní a střízlivé prostory malé galerie Rudolfina jsou důstojným prostředím pro 21 originálních frotáží a prokreseb na kaligrafickém papíru, které jsou součástí několika obrazových cyklů z let 2008 až 2010. Společným tématem cyklů Schoulení, Nohy, Ruce nebo Hlavy je lidské tělo. Již název výstavy Vyjevování (Revelations) prozrazuje, že obrazy je nutno nechat na sebe působit a teprve pak se projeví v plné hloubce. To je pro Adrienu Šimotovou typické: sdělení ve své tvorbě nevyslovuje, ale naopak ho skrývá, a klíčem k porozumění nebo reflexi je vlastní obrazotvornost každého diváka. Šimotová tentokrát pracuje s barevností a nanášením pastelů nebo čistých práškových pigmentů přímo rukama nebo pomocí krátkých tyčí na papír vytváří působivé figurální motivy, které vystupují z bílé plochy a svou jakousi nedokončeností dávají velký prostor fantazii diváka. Levitující figury nebo jejich části působí velmi křehce až zranitelně. Schoulené postavy jsou symbolem pomyslné hranice mezi potřebou člověka otevřít se nebo uzavřít se.
 
Adriena Šimotová v Rudolfinu

Výběr z dřívější tvorby Adrieny Šimotové nazvaný Menší ohlédnutí je možno ještě do 25.4.2011 shlédnout v muzeu Kampa. Monochromatické velkoformátové frotáže a perforace na papíře vzniklé za doby normalizace poskytují možnost srovnání mezi dřívější a dnešní tvorbou umělkyně. Výsledek je překvapivě jednoznačný. Síla děl vytvořených před 20 – 30 lety nezeslábla, naopak se ještě umocnila.
Zcela právem je Adriena Šimotová řazena mezi nejvýznamnější výtvarné osobnosti nejen českého ale evropského možná i světového moderního umění.

Adriena Šimotová Menší ohlédnutí v Galerii Kampa

Kurátor obou výstav – Pavel Brunclík při zahájení výstavy v Rudolfinu řekl: „Adriena Šimotové má ráda lidi a život, který žije – to je její životní motivace. Ve své výtvarné činnosti hledala pramen naděje v těžkých životních situacích a prostřednictvím své tvorby vede rozhovor s těmi, kteří mají její dílo rádi a kteří v něm vidí inspiraci.“
Možnost inspirovat se máte v Rudolfinu až do 19.6.2011!

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..