Dlouhotrvající zákaz všech veřejných kulturních produkcí, koncertů a festivalů vyprovokoval promotéry, producenty, vystavovatele, provozovatele a dodavatele v oblasti kultury k ohlédnutí do minulosti, kdy byla Česká republika dějištěm velkých a významných kulturních akcí. Outdoorová výstava 30 let svobodné kultury v ulici Na Příkopě v centru Prahy, která vznikla z iniciativy asociace APPOK ve spolupráci s Českou tiskovou kanceláří, připomíná na více než dvaceti panelech klíčové momenty z kulturního dění od sametové revoluce po dnešek. Fotografie z vystoupení světových i domácích hvězd, festivalů a klubových setkání spolu s významnými počiny v oblasti architektury, výtvarného umění, filmu nebo vážné hudby svědčí o šíři kulturní nabídky a bohatém kulturním životě české polistopadové společnosti.
Aktivní léta v oblasti kultury symbolicky zahajují a uzavírají fotografie zpěvačky Marta Kubišová z koncertu pro všechny slušný lidi z 3.prosince1989 a k 30. výročí sametové revoluce z 16. listopadu 2019. V rozmezí těchto let u nás vystoupily megahvězdy jako Rolling Stones, David Bowie, Pink Floyd, Michael Jackson, Madona, Lucano Pavarotti nebo Plácido Domingo. Velkou diváckou oblibu si získaly významné filmové a hudební festivaly KVIFF, Colours of Ostrava nebo Rock for People. Vzniklo Centrum současného umění DOX nebo Museum Kampa a dokončila se rekonstrukce Národního muzea. Film Kolja režiséra Jana Svěráka získal Oscara za nejlepší zahraniční film. Site-specifickou výstavu vytvořil pro Národní galerii čínský umělec a aktivista Ai Wej-wej. Tyto a mnoho dalších hvězdných okamžiků z kulturního života v průběhu 30 let od sametové revoluce připomínají panely označené vždy příslušným letopočtem zobrazované události. Roky 2020 a 2021 pak výmluvně charakterizuje fotografie prázdného hlediště se zataženou oponou a nápisem Doba temna pro českou kulturu.
Rozhodnutí vlády, že od 3. května 2021 se s omezeními a při dodržování hygienických opatření mohou otevřít některé kulturní instituce v šesti krajích a v Praze vzbuzují mírnou naději, že se zase vrátíme k normálu a výčet kulturních akcí bude dále pokračovat. Protože spolu s pořadateli výstavy jsme přesvědčeni o tom, že
„Kultura je něco, co nás jako národ spojuje a doprovází nás po celou dobu naší svobodné existence.“
Text: Soňa Šálková
Summary
The long-lasting ban on all public cultural productions, concerts and festivals has motivated promoters, producers, exhibitors, operators and suppliers of culture to look back on large and important cultural events in the Czech Republic since the Velvet Revolution in 1989. The outdoor exhibition 30 Years of Free Culture in the centre of Prague in the street Na Příkopě recalls on more than twenty panels key moments of the cultural life since 1989 until today. Photographs from performances by world and domestic stars, festivals and club meetings together with important works in the field of architecture, fine arts, film or classical music testify to the broad cultural offer and rich cultural life of the Czech post-November society. The years 2020 and 2021 are then appropriately characterized by an empty auditorium with a drawn curtain and the inscription The Time of Darkness for Czech Culture.
The government’s decision of May 3, 2021, that some cultural institutions in six regions and Prague may be open to public with restrictions and in compliance with hygienic measures raises slight hopes that we might return to normal and the list of major cultural events may continue.