27. ročník MFF Febiofest začne 19. března 2020

27. ročník MFF Febiofest začne 19. března 2020

Zahajovacím filmem letošního Mezinárodního filmového festivalu Febiofest bude u nás netrpělivě očekávaný nejnovější snímek režisérky Agnieszky Holland Šarlatán. Životopisné drama podle skutečného příběhu českého léčitele Jana Mikoláška, kterého ve filmu představují Ivan Trojan a jeho syn Josef, mělo v únoru světovou premiéru na Berlinale.

Tradiční festivalové ceny Kristián za celoživotní přínos kinematografii převezme při slavnostním zahájení festivalu 19. března 2020 významný slovenský herec Milan Lasica. Ze zahraničních filmových osobností si odnesou Kristiána americký scénárista a režisér izraelského původu Oren Moverman a americký herec Woody Harrelson. Oba dva úspěšně spolupracovali na filmu Posel (The Messenger), který byl 2010 nominován na Oscara a Woody Harellson současně na nejlepšího herce ve vedlejší roli. Na Febiofestu představí svůj další společný film kriminální drama Policejní divize Rampart z roku 2011. Festival také nabídne dalších osm filmů, na kterých se Moverman podílel jako režisér, scénárista nebo producent. Cenu Kristián při slavnostním zakončení obdrží herečka Iva Janžurová, která si pro uvedení na festivalu zvolila film Juraje Herze Morgiana.

Fero Fenič, Iva Janžurová a Kamil Spáčil při křtu vizuálu 27.ročníku MFF Febiofest. Foto: Febiofest

Do hlavní soutěže festivalu je celkem nominováno sedm nejnovějších autorských snímků nastupujících filmařů. Vítězný snímek vybere odborná porota ve složení: herec a režisér Jiří Mádl, maďarská režisérka Ildikó Enyedi a kanadský režisér Denis Côté.

Novinkou letošního ročníku je Soutěž komedií, ve které 33-členná divácká porota za čestného předsednictví herečky Kláry Melíškové bude hledat vítěze mezi artově zaměřenými komediemi.

V sekci Culinary Cinema se opět propojí kinematografická tvorba s kulinářskými zážitky.

Na programu festivalu je také osm filmů s tématikou svobody a lidských práv, které budou soutěžit o Ocenění Amnesty International. Organizace Amnesty International se v rámci festivalu pokusí získat podporu pro petici žádající propuštění vězněné iránské herečky Yasaman Aryaniové.

Doprovodný program přinese přednášky a diskusní setkání Industry Days pro začínající filmaře, moderované diskuse tzv. Masterclassy s významnými filmovými tvůrci anebo přednášky Febio Forum určené širší veřejnosti. Chybět nebudou koncerty a občerstvení na piazzettě před multikinem CineStar Anděl.

Po ukončení pražské části 27. března 2020 se Febiofest postupně přesune do 13 dalších českých měst a definitivním ukončením 6. dubna ve Zlíně.

Text: Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..