ZDENĚK KAPLAN – FILMOVÉ PLAKÁTY – KINO SVĚTOZOR

Vážení filmoví přátelé,

rádi bychom vás informovali o další z cyklu autorských výstav, které pořádají kino Světozor a Filmová galanterie Terryho ponožky již čvtrtým rokem.

Cyklus „Zlatá éra českého fimového plakátu“ pokračuje devátou výstavou, ve které se svými návrhy filmových plakátů představí Zdeněk Kaplan.

Vernisáž proběhne ve čtvrtek 10. září 2009 od 17.30 hodin
ve foyer kina Světozor.

Výstavu zahájí Zdeněk Kaplan osobně.

Výstava potrvá od 10. září do 31. října 2009.

Tento cyklus autorských výstav probíhá již od prosince roku 2006, kdy úvodní výstava představila filmové plakáty Petra Poše. Druhé pokračování tohoto cyklu v březnu 2007 uvedlo plakátovou tvorbu jednoho z nejvýraznějších autorů českého filmového plakátu Prof. Zdeňka Zieglera. Třetí pokračování v červnu a červenci 2007 mapovalo tvorbu Vratislava Hlavatého. V květnu 2008 pak vystavil kolekci svých 23 filmových plakátů Antonín Sládek, v září 2008 představila své plakáty autorka „Něžné“: Olga Poláčková-Vyleťalová, a dále v listopadu loňského roku Karel Machálek-Zlín.
Rok 2009 zahájila výstava plakátů Milana Grygara, jež se v tomto roce dožívá 83 let jež proběhla v dubnu a květnu Na ní navázala červencová výstava na které se představil jeden z nejoceňovanějších autorů českého plakátu Karel Vaca.

========================================== 

ZDENĚK KAPLAN 

Narozen 3. července 1940 v Praze. Grafik. 

Studoval na Výtvarné škole v Praze (1959-1960). V Československu samostatně a kolektivně vystavoval od šedesátých let 20. století, v roce 1969 emigroval. V letech 1964-1971 vytvořil třicet filmových plakátů. Žije v severní Itálii. 

Ohlas secesního umění poznamenal svým tvaroslovím plakátovou tvorbu Zdeňka Kaplana. Jemné ornamenty a detailní kresba jsou příznačné pro jeho plakáty. Byť v Československu vytvořil jen třicet filmových plakátů patří k nejvyhledávanějším autorům československého filmového plakátu. Mistrovské jsou především jeho plakáty k filmům: Slaměný vdovec, My Fair Lady, Pingvín nebo Žít a užít. 

WEB FILMOVÉ GALANTERIE TERRYHO PONOŽKY  http://www.terryhoponozky.cz 

LINK DO SEKCE AUTOŘI PLAKÁTŮ 
http://www.terryhoponozky.cz/plakaty/parametr-1-autori/22-kaplan-zdenek 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..