Institut umění – Divadelní ústav vydává rozsáhlou česko-anglickou monografii držitele řady ocenění za divadelní fotografii Viktora Kronbauera. Monografie VIKTOR KRONBAUER: DIVADELNÍ FOTOGRAFIE vychází jako jubilejní 700. publikace této instituce.
Výběr snímků názorně a působivě představuje uměleckou cestu Viktora Kronbauera od fotografických začátků (školní práce, první kroky volné tvorby), přes období, kdy působil jako fotograf v České filharmonii, až po zahraniční inscenace (se zvláštním důrazem na Pražský divadelní festival německého jazyka). Zároveň demonstruje posun v pojetí divadelní fotografie, v němž se zrcadlí proměna divadelní estetiky od počátku osmdesátých let po současnost. Fotografie z divadelních inscenací (například Národního divadla, Divadla Na zábradlí, Divadla Komedie, brněnského Divadla Husa na provázku), alternativních performancí (Divadla Continuo nebo Farmy v jeskyni) či site specific projektů realizovaných Miroslavem Bambuškem, jež tvoří hlavní část knihy, jsou uvozeny snímky ze studií, volné tvorby a především fotografickými portréty, které přinášejí citlivý pohled na osobnosti, podílející se v toku času na dění v divadle a dalších uměleckých disciplínách. Vedle Václava Havla zde najdeme například Jana Grossmana, Miroslava Horníčka, Emila Viklického, Jana Třísku, Ivana M. Jirouse, ze zahraničních tvůrců pak George Taboriho, Jurije Ljubimova, Gerta Vosse, Marka Ravenhilla a další. Z portrétních fotografií zaujmou zejména snímky umělců ze světa hudby, v němž se fotograf dlouhou dobu pohyboval, a dovedl tak vystihnout specifické rysy jednotlivých individualit (mimo jiné Václava Neumanna, Herberta von Karajana a Gidona Kremera). Jsou zde obsaženy rovněž fotografie oceněné v mezinárodní soutěži Triennale v Novém Sadu (například ze Shakespearova Richarda III. v režii Vladimíra Morávka nebo z legendární inscenace Schlachten! režiséra Luka Percevala).
„Záměrem bylo nejen dát Kronbauerovým fotografiím širší platformu obsáhlé reprezentativní publikace, která by ukázala jeho tvorbu ve vší komplexnosti a rovněž v kontextu mezinárodního divadelního dění, ale také vyprovokovat zájem o obor divadelní fotografie, který je neprávem opomíjen,“ říká redaktorka Denisa Šťastná. Publikace obsahuje vedle Kronbauerových komentářů, týkajících se hlavních biografických milníků a vzpomínek na jednotlivé umělce, také krátké texty tří teatrologů. Ondřej Černý, který stál za realizací monografie Jaroslava Krejčího, se zamýšlí nad vztahem divadelní fotografie a scénické reality, Eva Stehlíková vtipně vystihuje esejistickou formou specifikum Kronbauerova umění zachytit nezachytitelné a konečně Vlasta Smoláková, která spolupracovala jako kurátorka na četných Kronbauerových výstavách, podává plastické svědectví o fotografově metodě „v akci“. Kromě Viktora Kronbauera a Denisy Šťastné se na konečném výběru fotografií podílel grafik knihy Karel Aubrecht, který díky svému citlivému přístupu a dlouhodobé, zevrubné znalosti divadelního dění dokázal po vizuální stránce spoluvytvořit knihu, jež plně respektuje uměleckou suverenitu jednotlivých fotografií a zároveň vystihuje rytmus vzájemného vztahu mezi nimi.
Viktor Kronbauer (nar. 6. 6. 1949 v Praze) je držitel řady ocenění, např. stříbrné medaile (2002) a dvou zlatých medailí (2005) na soutěžní přehlídce Triennale divadelní fotografie v srbském Novém sadu. Jako první divadelní fotograf získal v roce 2005 zlatou medaili FIAP (Mezinárodní federace umění fotografie). Vystudoval v roce 1983 Institut výtvarné fotografie v Brně. Významný vliv na formování Kronbauerovy tvorby měl fotograf Jaroslav Krejčí (1929–2006), který zásadním způsobem přispěl k proměně podoby české divadelní fotografie od dokumentu k svébytnému uměleckému artefaktu. Kronbauer svým individuálním způsobem úspěšně pokračoval v úsilí svého učitele a záhy se stal v oblasti divadelní fotografie respektovanou osobností.
Publikace je volným a svébytným navázáním na monografii fotografa Jaroslava Krejčího Divadelní jarmara Alfréda Radoka a Jana Grossmana, kterou Divadelní ústav vydal v roce 2003.
Redaktorkou publikace je Denisa Šťastná, autorem grafického řešení Karel Aubrecht. Autory doprovodných textů jsou Viktor Kronbauer, Ondřej Černý, Eva Stehlíková a Vlasta Smoláková. Kniha má 408 stran a je v česko-anglické verzi.
Publikováno: 3.3. 2017