Výtvarník Stanislav Kolíbal nás bude reprezentovat na 58. bienále v Benátkách

Výtvarník Stanislav Kolíbal nás bude reprezentovat na 58. bienále v Benátkách

 

Sochař Stanislav Kolíbal představí svá díla na 58. ročníku Mezinárodního bienále výtvarného umění v Benátkách v roce 2019—Sculptor Stanislav Kolíbal will present his work at the 58th edition of the International Biennale of Fine Arts in Venice in 2019. Photo: Petr Salek

Nejstarší mezinárodní přehlídka moderního výtvarného umění proběhne v období od 11. května do 24. listopadu 2019 již po padesáté osmé v italských Benátkách. Mottem letošního ročníku je nijak nedoložená, však politiky často citovaná čínská kletba „Přál bych vám žít v zajímavé době“. Organizátoři bienále tak s ironickým podtextem upozorňují na úskalí dnešní doby, kdy falešné zprávy a alternativní fakta přecházejí do povědomí lidí jako reálné skutečnosti. Výstava se proto zaměří na práci umělců, kteří zpochybňují existující myšlenkové stereotypy a nabízejí k nim alternativy a nové kontexty v zájmu podnícení diskuse a změny ve vnímání světa.

Benátky, Československý dům

Za umělce, který bude reprezentovat naši účast na letošním bienále, vybrala mezinárodní porota doyena českého výtvarného umění, profesora Stanislava Kolíbala (1925). Volba uvedení retrospektivy Stanislava Kolíbala velmi vhodně odpovídá kritériím pro letošní účast. Český pavilon s výstavní plochou 200 m2, který podle projektu architekta Otokara Novotného vyrostl v roce 1925 na prestižním místě v zahradách Gardini di Castello, byl vyjádřením hospodářské a kulturní vyspělosti První republiky. Česká účast na bienále má tedy velmi dlouhou a bohatou tradici. Stanislav Kolíbal se narodil téhož roku v prvorepublikovém Československu a svou osobností tedy nejen spojuje oba dnešní vlastníky českého pavilonu, český a slovenský stát, ale zároveň prožil svůj život v zajímavé době, „i když s určitými potížemi“, jak sám dodává. Jako jeden z významných představitelů nově vznikajícího konceptuálního umění se v 60. letech minulého století velmi slibně etabloval na mezinárodní umělecké scéně. Avšak po úspěchu jeho výstavy v Miláně v roce 1973 následovaly zákazy a s omezením činnosti ze strany státní moci se musel potýkat až do 80. let.

Kolíbalův výstavní soubor pro bienále „Bývalé nejisté tušené“ tvoří pomyslný průřez jeho celoživotní tvorbou ve třech etapách. Pod vedením historika umění, kurátora a zároveň dlouholetého přítele profesora Kolíbala Dietera Bognera vznikla koncepce expozice zahrnující: 1) skupinu soch ze 60. let s Dělící stěnou z roku 1963. „Svou řečí geometrie nechci vyjadřovat pouze krásu tvarů, ale také čas, nejistotu a labilitu“, říká umělec,  2) provázkové instalace ze 70. let a 3) prostorové kresby ze studijního pobytu v Berlíně z roku 1988 a zároveň velkoplošnou 10-metrovou plastickou kresbu ze současnosti. Upoutávkou na expozici ve vnějším prostoru bude site-specifická plastická malba o rozměru 5 x 3,30 m na vstupu do expozice.

Záměrem organizátora expozice, kterým je Národní galerie, je udržovat kvalitu a kontinuitu české účasti, která je pro českou uměleckou scénu velmi důležitá. K tomu, aby historický pavilon vyhovoval současným nárokům, je podle ředitele NG Jiřího Fajta třeba zmodernizovat jeho zázemí a upravit jeho bezprostřední okolí. Pro uskutečnění tohoto cíle bude NG i nadále usilovat o větší zájem a podporu ze strany státních orgánů.

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..