Výtvarník Jiří Sozanský představil své sousoší věnované obětem ze srpna 1968 a 69

Výtvarník Jiří Sozanský představil své sousoší věnované obětem ze srpna 1968 a 69

21.8.2024 – Foto © PetrSalek.com

Pražský veřejný prostor obohatilo nové umělecké dílo s hlubokou symbolikou a významem. V centru Prahy, na exponovaném místě vedle Musea Kampa stojí od 21. srpna 2024 mohutné sousoší se jmény všech obětí srpnových událostí let 1968 i 1969. Autor monumentálního díla, sochař a všestranný umělec Jiří Sozanský (*1946) vytvořil své Sousoší 68/69

Výtvarník Jiří Sozanský. Foto© Petr Šálek

z vlastní iniciativy a na vlastní náklady. Jako pamětník pohnutých událostí a člověk, pro kterého hodnoty demokratické společnosti mnoho znamenají, při slavnostním odhalení památníku řekl:

„Za život ve svobodě se někdy platí cenou nejvyšší. A ti, kdo tuto cenu zaplatili, si zaslouží naši úctu a respekt. Z důvodů pro mě těžko pochopitelných však zůstávají jména těch, kdo zahynuli v srpnu 68 a následně 69 pro širší veřejnost v anonymitě.  … Je naší odpovědností to změnit. Zejména dnes, kdy nám slova jako svoboda a demokracie zevšedněla.“

Jména celkem 137 lidí, kteří zahynuli v důsledku invaze vojsk Varšavské smlouvy v období od 21.srpna do konce roku 1968, připomíná první část sousoší.  Druhá část památníku je věnovaná dosud málo zmiňovaným obětem, zabitým příslušníky československých ozbrojených složek při potlačování demonstrací o rok později. Jména šesti mladých lidí, uvedená na druhé části památníku, připomínají letošní 55. výročí od události s cílem vyzvednout odvahu jedné části obyvatelstva a současně  připomenout zradu nebo zbabělost té druhé. Obě části památníku spojuje sokl šachovnicového tvaru podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Bronzová, 3 tuny vážící plastika, symbolizuje národ, do kterého se zatnula invaze ve tvaru obrovského klínu. Dramatické působení díla umocňují zakomponované autentické předměty, jako část pásu tanku, skutečné střely okupantů nebo části trubek a šrouby a dlažební kostky, kterými se demonstranti v roce 1969 bránili.

Při slavnostním odhalení pomníku, které moderoval ředitel Musea Kampa Jan Smetana, promluvili představitelé institucí, které se zasloužili o včasné, i když zatím jen dočasné, umístění památníku na Kampě. Nejprve zahrál Michal Pavlíček svou hudební meditaci na téma Invaze 68 se symbolickými údery do plastiky. Po bývalém předsedovi správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiřím Pospíšilovi pak promluvila starostka MČ Praha 1 Terezie Radoměřská nebo historici Prokop Tomek a Petr Blažek. Projekt získal podporu prezidenta Petra Pavla i předsedy vlády Petra Fialy. Zatím nezodpovězená zůstává otázka trvalého umístění sousoší. O něm se zřejmě rozhodne až po ukončení probíhající rekonstrukce horní části Václavského náměstí, kde bylo jedno z hlavních dějišť dramatických události let 68 a 69.

Bývalý předseda správní rady Musea Kampa Jiří Pospíšil a ředitel Musea Kampa Jan Smetana.

Text: Soňa Šálková,   Foto© Petr Šálek

Foto© Petr Šálek

Summary
Prague’s public space has been enriched by a new work of art with deep symbolism and meaning. From August 21, 2024, in an exposed location next to the Kampa Museum in the centre of Prague, there is a massive sculpture with the names of all the victims of the August events of 1968 and 1969. The author of the monumental work, sculptor and versatile artist Jiří Sozanský (*1946) created his Sculptures 68/69 by own initiative and at own expense. The first part of the sculpture bears the names of 137 of  those killed 1968 by the soldiers of the Warsaw Pact troops. The second part commemorates the 6 young people killed during the demonstrations on August 21, 1969 by the Czechoslovak repressive forces. Representatives of institutions that supported the project spoke at the ceremonial unveiling of the monument. The location of the memorial is temporary for now. The definitive location is not yet known.

Foto© Petr Šálek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..