Ještě do 4. listopadu 2018 je ve vídeňském Leopold Museum k vidění expozice věnovaná významnému výročí Gustava Klimta – malíře, který jako málokterý zosobňuje epochu přelomu 19. a 20. století. Současně s rozmachem průmyslu a vědy dochází v umění k odklonu od akademického pojetí a vzniku nového, ornamentálně-dekorativního stylu secese. Gustav Klimt stál u zrodu tohoto uměleckého směru a stal se jedním z jeho nejznámějších představitelů. Většina významných obrazů Gustava Klimta zůstala v jeho rodném městě Vídni a každoročně přiláká tisíce návštěvníků do stálé expozice vídeňského Musea Belvedere, které vlastní dva nejznámější Klimtovy obrazy: „Polibek“ a „Judith“.
Další významnou kolekci Klimtových obrazů má ve svých sbírkách vídeňské Leopold Museum, které letos uspořádalo mimořádnou výstavu jako připomínku stého výročí od malířovy smrti. Výstava se snaží představit Klimta v širším dobovém kontextu a vedle obrazů nabízí i pohled do malířova ateliéru nebo vystavuje některé předměty z jeho sbírky etnografických objektů.
Kromě méně známých krajin, jsou zde i studie ke skandálním tzv. „fakultním obrazům“ s alegorickými zobrazeními filosofie, medicíny a soudnictví, které představitelé univerzity odmítli převzít a které byly následně za 2. světové války zničeny. Výstava zahrnuje i dvě rozměrná plátna ze závěru Klimtovy tvorby: „Smrt a život“ symbolizuje lidský životní cyklus a nedokončený obraz Nevěsta, který již nese prvky expresionismu. Osobnost Gustava Klimta dokreslují originální fotografie a posmrtný umělcův portrét, jak jej zachytil Klimtův přítel a chráněnec Egon Schiele.
Text: Soňa Šálková