Národní galerie v těchto dnech představila výpravnou publikaci, která je výstupem z pětiletého výzkumu historie sběratelství japonských dřevořezů u nás. Její autorkou je Markéta Hánová, ředitelka sbírky umění Asie a Afriky, která se dlouhodobě specializuje na japonské umění a dialog mezi japonským a evropským uměním v 19. a 20. století.
České státní sbírky obsahují více než 11 tisíc listů japonských dřevodeskových tisků, přičemž největší část se nachází v Náprstkově muzeu a v Národní galerii Praha. Tak bohatý soubor svědčí o velkém zájmu o tento druh umění na našem území. Publikace se zaměřuje na historii vzniku sbírek a na nejvýznamnější sběratele, jejichž zásluhou se nám významné soubory japonských dřevořezů dodnes zachovaly. Počátky zájmu o sběratelství těchto tisků u nás sahají do druhé poloviny 19. století, kdy se japonské umění představilo na světových výstavách ve Vídni v a Paříži v letech 1873 a 1874 a proniklo tak postupně i do českých zemí. Kniha podrobně charakterizuje jednotlivé etapy a osobnosti, jejichž osobní vkus a znalosti ovlivnily charakter jejich sbírek a měly dopad i na dobové povědomí o japonské kultuře u nás. Vliv a obliba japonského umění se pak projevily i v domácí umělecké tvorbě.
Kniha je rozdělena do tří kapitol. První seznamuje se základními typy japonských dřevořezů. Následující kapitoly se věnují sběratelství od jeho počátků až do poloviny 20. století. Textovou část doprovází 233 barevných ilustrací. Publikace vychází v české a anglické verzi.
Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek