Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur nabízí poznávací cestu po stopách
hrdinů románu Julese Vernea Cesta kolem světa za 80 dní.
Slavné literární dílo se stalo základem koncepce i osnovou architektonického návrhu stejnojmenné výstavy, která mapuje světovou situaci kolem roku 1872, kdy se děj románu odehrává. Stejně jako v příběhu hlavního hrdiny, bohatého anglického gentlemana Philease Fogga, je hlavní dějovou linkou výstavy pomyslný závod s časem napříč poledníky při putování z Londýna přes Asii a Ameriku zpět do Londýna. Autentické historické předměty navozují dobovou atmosféru. Současně ilustrují fenomén sběratelství, které se s rozvojem cestování velmi rozšířilo. Výstava využívá i poznatky skutečných cestovatelů Josefa Kořenského nebo rakousko-uherského námořního důstojníka Václava Stejskala, kteří v té době cestovali po románových místech. Fotografie, infografiky a speciální vydání novin nabízejí velké množství informací a každý návštěvník si může vybrat, do jaké hloubky se tématům chce věnovat. Především pro dětské návštěvníky jsou určeny malé modely verneovkami inspirovaných dopravních prostředků, zapůjčených z Muzea papírových modelů z Police nad Metují.
Výstava ve dvou zrcadlově položených sálech se u jednotlivých zastávek cesty Philease Fogga dotýká zásadních témat konce 19. století. Vedle mohutného rozvoje dopravy a dopravních prostředků se zaměřuje například na stavbu Suezského kanálu, rozvoj egyptologie, setkávání různých etnik, modernizaci a westernizaci Číny a Japonska, rozmach mezinárodního obchodu a vznik velkých aglomerací jako Jokohama, Šanghaj nebo Hongkong a problémů s tím spojených. Téma času, které je stěžejní pro románovou předlohu, se na výstavě dokonce zhmotňuje i ve zvukové podobě.
Speciální místnost připomíná francouzského spisovatele a autora románu Julese Verna (1828 – 1905). Jsou zde české překlady jeho románů, které u nás začaly vycházet již na konci 19. století a získaly si velkou čtenářskou oblibu, stejně jako ukázky ilustrací a video vytvořené z fotografií Josefa Kořenského nebo rozhovor natočený se sochařemJaroslavem Rónou, jehož tvorbu ovlivnila vědecko-fantastická literatura i mimoevropské kultury. Na výstavu zapůjčil Jaroslav Róna dvě své plastiky.
Výstava Cesta kolem světa za 80 dní potrvá v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur do konce roku 2022.
Text: Soňa Šálková Foto© Petr Šálek
Summary
The Náprstek Museum of Asian, African and American Cultures offers a sightseeing tour in the footsteps of the heroes of Jules Verne’s novel Around the World in 80 Days. The famous literary work became the basis of the concept and outline of the architectural design of the exhibition witth the same title, mapping the world situation of around 1872, when the plot of the novel takes place. Similarly as the main protagonist of the novel – the rich English gentleman Phileas Fogg, the main line of the exhibition is an imaginary race against time across the meridians during the travel from London through Asia and America back to London. Authentic historical objects evoke a period atmosphere. Photos, infographics and special issues of newspapers offer a lot of information and each visitor can choose the level at which he or she wants to address the topics.
The exhibition Around the World in 80 Days can be seen at the Náprstek Museum of Asian, African and American Cultures until the end of 2022.