Virtuální komentovaná prohlídka výstavou Ozvěny Benátského bienále. Stanislav Kolíbal

Virtuální komentovaná prohlídka výstavou Ozvěny Benátského bienále. Stanislav Kolíbal

Pravděpodobně jen málo diváků mohlo navštívit výstavu v Malé Dvoraně Veletržního paláce, která je upravenou a rozšířenou rekonstrukcí výstavy Stanislava Kolíbala z letošního 58. Benátského bienále Bývalé nejisté tušené. Pouhé 4 dny po otevření expozice Ozvěny Benátského bienále. Stanislav Kolíbal při jarním Grand openingu  6. března 2020 byly vzhledem k pandemické situaci výstavní prostory uzavřeny pro veřejnost.

Veletržní palác, výstava Ozvěny Benátského bienále, Malá dvorana, 6.3. – 19.7. 2020—Stanislav Kolíbal. Trade Fair Palace. When Stanislav Kolíbal was born in 1925, construction had just begun on both the Trade Fair Palace in Prague and the Czechoslovak Pavilion in Venice. Almost a century later, all three remain enduring icons of national cultural identity. By transferring Kolíbal’s exhibition from the 2019 Venice Biennale (displayed in what is now the Czech and Slovak Pavilion) to the Small Hall of the Trade Fair Palace, the NGP welcomes visitors to get a fresh perspective on the artist’s immersive vision. Foto© PetrSalek.com

Zajímavou příležitostí i přes tuto nepříznivou okolnost výstavu shlédnout nabídla Česká televize 23.dubna 2020, když uvedla v exkluzivní premiéře filmový záznam komentované prohlídky s kurátorkou Národní galerie Julií T.Baily. Film, který je stále volně přístupný na sociálních sítích NGP (Youtube a Facebook) i na webu ČT velmi plasticky a zasvěceně osvětluje původní koncepci i aktuální realizaci expozice, která byla přizpůsobena novým prostorám. Geometrické objekty a grafiky Stanislava Kolíbala zasazené do funkcionalistického rámce Veletržního paláce působí čistě až nereálně. Julia T. Baily se zastavuje u vybraných exponátů a komentuje okolnosti jejich vzniku. Přestože velká většina vystavených prací vznikla před desítkami let, jejich nadčasovost je nesporná. Kurátorka k tomu říká: „Během instalace jsme si samozřejmě neuvědomili, jak budou tyto práce jednou vyznívat v tomto neočekávaném novém světě a jak intenzivně budou schopny reflektovat „morálku naší doby“. Je nesmírně inspirativní vidět Kolíbalova díla v novém, naprosto nepředvídatelném kontextu. Kresby, sochy, obrazy a instalace odrážejí lidskou odolnost, která se dokáže přizpůsobit a dokonce prospívat v nejistých dobách, najít strukturu v chaosu, stabilitu ve změně a dokonalost v nedokonalosti“.

Sochař Stanislav Kolíbal, Olympia 1, 1988, Foto© PetrSalek.com

Výstava má ve Veletržním paláci trvat až do 19. července 2020. Musíme jen doufat, že se do té doby výstavní prostory zase otevřou a zájemci budou tuto mimořádnou výstavu moci shlédnout v reálu.

Text: Soňa Šálková

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..