Venkovní výstava fotografií na fasádě domu SmetanaQ vzbuzuje Naději

Venkovní výstava fotografií na fasádě domu SmetanaQ vzbuzuje Naději

Galerie Fasáda, foto© PetrSalek.com

Díla 14 současných českých a slovenských fotografů a fotografek prezentuje outdoorová výstava v pražské Divadelní ulici. Dům na Smetanově nábřeží, ve kterém dnes sídlí multikulturní centrum SmetanaQ před 8 lety poničil výbuch plynu. Interiér budovy a fasáda směřující na Smetanovo nábřeží jsou již několik let nově zrekonstruovány a zasvěceny umění a designu. Kromě designového obchodu a bistra a kavárny nabízí centrum rozsáhlé prostory pro výstavy a jiné kulturní akce. Jen zadní fasáda ještě stále nese viditelné stopy po explozi. Na ní v loňském roce vznikl výstavní projekt Galerie Fasáda.

Galerie Fasáda, foto© PetrSalek.com

Po loňském výstavním debutu „Pohled do okna“ je v oknech budovy směřujících do Divadelní ulice nyní k vidění další expozice. Výstava s názvem „Naděje“ je inspirovaná sto let starým citátem spisovatele Karla Čapka: „Nestačí ve svých konstatováních míti jen pravdu, musí z ní vycházet také víra a naděje“. Podle kurátorů Markéty Musilové a Miro Švolíka se výstava „snaží reflektovat relevantnost všech ´pravd´, o kterých jsme utvrzováni v našich sociálních bublinách“ a povzbudit kolemjdoucí, aby nepodléhali skepsi a v těžkých časech si zachovali si víru a naději.

Symbolický je také výběr fotografů, kteří se na výstavě podílí. Autoři Milota Havránková, Libuše Jarcovjáková, Jakub Kačmařík, Michaela Kročáková, Igor Malijevský, Andrea Malinová, Jaroslav Malík, Pavel Mára, Bet Orten, Dita Pepe, Jiří Šigut,Miro Švolík, Aneta Vašatová, Roman Vondrouš reprezentují gendrový a věkový průřez současnou českou fotografickou scénou. Zároveň jsou na výstavě zastoupena novější i starší díla zúčastněných známých i méně známých autorů.

Výstava Galerie Fasáda je volně přístupná 24 hodin denně až do 31. září 2021.

Text: Soňa Šálková


Summary

The works of 14 contemporary Czech and Slovak photographers are presented in an outdoor exhibition at Divadelní Street in Prague. The exhibition entitled “Hope” is inspired by a hundred-year-old quote by the Czech writer Karel Čapek: ´It is not enough to be right in your statements, it should also evoke faith and hope.´ According to curators Markéta Musilová and Miro Švolík, the exhibition “tries to reflect the relevance of the various kinds of ´truth´ which we are being asserted in our social bubbles” and to encourage passers-by not to be overwhelmed by skepticism and to maintain faith and hope in current difficult times.

The selection of photographers who take part in the exhibition is also symbolic. The authors Milota Havránková, Libuše Jarcovjáková, Jakub Kačmařík, Michaela Kročáková, Igor Malijevský, Andrea Malinová, Jaroslav Malík, Pavel Mára, Bet Orten, Dita Pepe, Jiří Šigut, Miro Švolík, Aneta Vašatová, Roman Vondrouš represent gender and age cross-section of the contemporary photography.

The exhibition in the Gallery Facade is open 24 hours a day until September 31, 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..