Jedno z nejvyšších japonských vyznamenání Řád vycházejícího slunce se zlatými paprsky na náhrdelní stuze předal japonský velvyslanec v České republice pan Kaoru Shimazaki japanoložce a významné podporovatelce česko-japonských vztahů paní Kristině Kopáčkové.
Ve svém proslovu Kristina Kopáčková mimo jiné řekla: „Tato pocta mě zavazuje k další činnosti na poli česko-japonských vztahů. Můj život je od doby studií japonštiny a sociologie na Karlově univerzitě až dodneška hluboce svázán s Japonskem. Díky Japonsku a japonštině jsem poznala vlastní zemi po všech stránkách. Od tlumočení v ocelárnách po tlumočení následníkovi trůnu jsem prošla všemi obory lidské činnosti. Poznala jsem historii, průmysl, lidi z nejrůznějších profesí a dostala se tam, kam se málokdo dostane. Díky tlumočení pro deník Asahi Shimbun jsem prožila sametovou revoluci zblízka a stála na Václavském náměstí na stejném balkoně, ze kterého promluvil Václav Havel. Byla jsem mnoho let členkou výboru česko-japonské společnosti a nyní pracuji jako dobrovolnice v Nadačním fondu Věry Čáslavské, který podporuje pohybové aktivity dětí. Za to vše vděčím japonštině, Japonsku a tomu, že jsem dostala tuto příležitost.“
Po předávací ceremonii nám pan velvyslanec Kaoru Shimazaki poskytl exkluzivní rozhovor:
Artmagazin.eu: Vaše excelence, mohl byste nám prosím říci něco bližšího o Řádu vycházejícího slunce se zlatými paprsky na náhrdelní stuze, zejména kdo jej uděluje a komu je určen?
Velvyslanec Kaoru Shimazaki: Toto vyznamenání uděluje japonská vláda dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim, osobnostem, které významným způsobem přispěly k hospodářskému nebo kulturnímu rozvoji Japonska. Laureáty se mohou stát japonští státní příslušníci nebo cizinci, vyznamenání je pro obě kategorie stejné, ale liší se některá kritéria. Např. cizinci, kteří řád obdrží, musí splňovat věkovou hranici nejméně 50 let, zatímco u Japonců je tato hranice stanovena na 70 let.
Artmagazin.eu: Kolik vyznamenání se udělí v jednom cyklu a jaký je přitom podíl žen?
Velvyslanec Kaoru Shimazaki: Letos na jaře tento řád celkem obdrželo více než 4 300 osobností, ze kterých byli 4 225 japonští a 142 cizí státní příslušníci z celého světa. Podíl žen celkově představuje 10 %, u cizinek je vyšší a dosáhl 23%. Je tedy zřejmé, že vyznamenání, které dnes obdržela paní Kopáčková, je velmi unikátní a cenné.
Artmagazin.eu: Můžete prosím zmínit některé konkrétní důvody pro udělení řádu Kristině Kopáčkové, které jste zmiňoval ve svém projevu při předání?
Velvyslanec Kaoru Shimazaki: Paní Kristina Kopáčková začala aktivně podporovat bilaterální spolupráci a přátelství mezi našimi zeměmi ještě v dobách komunismu v Československu. Jako tlumočnice a průvodkyně např. provázela tehdy ještě následníka trůnu a nyní současného japonského císaře Naruhita při jeho návštěvě Československa v roce 1985. Z této návštěvy se dochovaly fotografie, které jsou zde dnes vystaveny.
Společnost Hana Tour, kterou s manželem založili v roce 1990, podporuje turismus a soustavně přispívá k vzájemné kulturní výměně mezi našimi zeměmi pořádáním kulturních a společenských akcí.
Kristina Kopáčková také významně přispěla k současnému boomu japonské kuchyně v ČR. Je autorkou několika kuchařek, mimo jiné i první japonské kuchařky, která vyšla v Československu a dosáhla nákladu 140 000 výtisků. Jako odbornice na japonskou kuchyni vede kurzy vaření a vystupuje v televizi a rozhlase.
Významná byla také její spolupráce s Věrou Čáslavskou, se kterou ji pojilo osobní přátelství a doprovázela ji při oslavách 50. výročí olympiády v Tokiu, na které tato „královna gymnastiky“ v roce 1964 získala tři zlaté medaile.
Artmagazin.eu: Příští rok oslavíme 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Japonskem a Československem. Jako magazín o kultuře nás zajímá, na jaké kulturní akce se v této souvislost můžeme těšit?
Velvyslanec Shimazaki: Již letos na podzim proběhne několik významných kulturních akcí. V září to budou společné koncerty mladých hudebníků z Japonska, České republiky a dalších zemí v Praze. 22. října 2019 se uskuteční slavnostní koncert Česká filharmonie v Santory Hall v Tokiu u příležitosti uvedení císaře Naruhita na trůn. Příští rok se také chystá japonský filmový festivaL Eigasai v Praze a v Plzni.
Artmagazin.eu: Vaše excelence, děkujeme vám za rozhovor.
Text a záznam rozhovoru: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek