Alberto Giacometti – obsáhlá retrospektiva v NGP představuje dílo slavného sochaře a malíře v celé šíři

Alberto Giacometti – obsáhlá retrospektiva v NGP představuje dílo slavného sochaře a malíře v celé šíři

Padesát let tvorby švýcarského rodáka, který převážnou část svého tvůrčího života prožil v Paříži, kde se stal součástí umělecké avantgardy 20. století, oslavuje velká výstava Alberto Giacometti (1901-1966) ve Veletržním paláci v Praze. Národní galerii v čele s bývalým generálním ředitelem Jiřím Fajtem se podařil významný počin – navázat spolupráci s pařížskou nadací Foundation Giacometti a přivézt do Prahy 170 originálů jednoho z největších výtvarných umělců moderní historie. Zcela výjimečná je rozmanitost vystavených děl. Vedle ikonických soch, jako např. slavný Kráčející muž, bust nebo klecových objektů obsahuje výstava nejen velké množství méně známých plastik, ale také obrazy a kresby, které jsou s  Giacomettiho tvorbou jen málo spojovány. Velkou vzácností je významný podíl sádrových plastik, které jsou pro svou křehkost velmi zřídka vystavovány. V této souvislosti největší pozornost patří skupině šesti ženských postav ze sádry, známých pod názvem Ženy z Benátek. Soubor, který Giacometti vytvořil v roce 1956 pro benátské bienále, byl od té doby vystaven pouze třikrát: v Tate Gallery v Londýně, v Guggenheimově muzeu v Bilbau a nyní v Praze.

Národní galerie Praha představuje ve Veletržním paláci dílo jednoho z nejvýznamnějších, nejvlivnějších a zároveň nejoblíbenějších umělců 20. století, sochaře a malíře Alberta Giacomettiho od 18.7.2019 – 1.12.2019. Foto: PetrSalek.com www.ARTmagazin.eu – Spherical Image – RICOH THETA

Velkou vzácností je významný podíl sádrových plastik, které jsou pro svou křehkost velmi zřídka vystavovány. V této souvislosti největší pozornost patří skupině šesti ženských postav ze sádry, známých pod názvem Ženy z Benátek.

Výstava sleduje Giacomettiho uměleckou dráhu od raného mládí. Hlava bratra Diega, kterou vytvořil ve 13 letech, vypovídá o tom, že výtvarný talent a touha zobrazovat člověka se u něho projevily velmi brzy. Dvě plátna s horskými krajinami prozrazují otcův vliv, který byl známým malířem, ale i přechod k vlastnímu vyjádření. Po přestěhování do Paříže v roce 1922 na něj zapůsobil kubismus a surrealismus. Současně se inspiroval starověkem a uměním přírodních národů. Výsledný umělcův rukopis se plně koncentruje na osobité vyjádření lidské postavy a obličeje v existenciálním duchu. Zdánlivě nedbale nahozené figury s otisky prstů tvůrce působí majestátně i křehce. Charakteristické protáhlé postavy s nápadně dlouhými končetinami jsou monumentální, ať mají jakýkoli rozměr. Vedle miniaturních figur jsou na výstavě i plastiky v životní velikosti. Skupiny stylizovaných postav připomínají stromy v lese. Zploštělé busty jsou téměř dvojrozměrné.

Národní galerie Praha představuje ve Veletržním paláci dílo jednoho z nejvýznamnějších, nejvlivnějších a zároveň nejoblíbenějších umělců 20. století, sochaře a malíře Alberta Giacomettiho od 18.7.2019 – 1.12.2019. Foto: PetrSalek.com www.artmagazin.eu – Spherical Image – RICOH THETA

Oblíbeným modelem zůstává Giacomettimu po celý život jeho bratr Diego. Série bust Diega nebo série obrazů s portréty japonského profesora filosofie Isaku Yanaihary dokumentují umělcův záměr nezobrazovat věrné podoby reálných osob, ale pokusit se o obecné vyjádření člověka, který v Giacomettiho podání namísto vnější podoby dává najevo svou vnitřní sílu a existenciální naléhavost. Osobitý umělecký výraz, kterým Giacometti k tomuto zobecnění dochází, člověka upoutá a zanechá trvalý zážitek.

Klíčovou zásluhu na celkovém vyznění expozice má její architektonické řešení, které vytvořila Eva Jiřičná se svou spolupracovnicí Georginou Pathanasiou.

Národní galerie Praha představuje ve Veletržním paláci dílo jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století Alberta Giacomettiho od 18.7.2019 – 1.12.2019. Na snímku architektka výstavy Eva Jiřičná před televizními kameremi. Foto: PetrSalek.com ARTmagazin.eu – Spherical Image – RICOH THETA


Eva Jiřičná  řekla: „Architekt má být na výstavě neviditelný, vyniknout mají pouze práce Alberta Giacomettiho“.

Tento záměr se jistě zdařil, ale to, jak dobře je výstava uspořádaná, si musí každý návštěvník přesto uvědomit. Nesnadný prostor ve Veletržním paláci se proměnil v jakousi procházku Giacomettiho tvorbou. Užší průchody se otevírají u jednotlivých tematických oddílů, cestu přitom lemují velkoformátové černobílé fotografie z umělcova života. Velké exponáty mají dostatečný prostor a malé, často až miniaturní, plastiky jsou umístěny v prosklených vitrínách ve výši očí. Celkové průhledy přitom naznačují souvztažnosti jednotlivých objektů.  Bílé barevné řešení a citlivé osvětlení potrhují vyznění jednotlivých exponátů.

Výstava Alberto Giacometti ukazuje v plné šíři odkaz velkého umělce, který i 50 let po své smrti zůstává současný. Po Gerhardu Richterovi, Františku Kupkovi nebo site-specifické instalaci čínského konceptualisty Ai Wei-Weie hostí Národní galerie velkou výstavu mezinárodního významu a řadí se mezi přední evropské galerie. Jaké budou další významné projekty NGP po odchodu Jiřího Fajta, není zatím známo.

 

Výstava potrvá od 18. července 2019 do 1. prosince 2019.

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..