Ve stínu jaguára – Amazonský prales v Praze

Náprstkovo muzeum v Praze, na Betlémském náměstí, poskytuje unikátní prožitek v podobě výstavy o domorodých kulturách Amazonie. Po stopách jaguára můžete kráčet do 27. června, uvidíte svět očima domorodců, vstoupíte do posvátné chýše a můžete si domů odnést i originální šperk z místního obchůdku!

Výstava prezentuje soubor jedinečných předmětů z oblasti Orinoka a Amazonky, který byl přivezen koncem 19. století českým cestovatelem, Enrique Stanko Vrázem. Nejčastějšími exponáty jsou výrazné šperky z neobvyklých přírodních materiálů, zejména pestrobarevného peří a duhových krovek brouků, které by mohly být dokonalou předlohou dnešním nespoutaným výtvarníkům. Nechybí ani domorodé zbraně a předměty denní potřeby.
Při vstupu do prvního sálu výstavy se návštěvník ocitá na stezce, vedoucí skrz zarostlý amazonský prales. Cesta vypadá jako tunel v hustém porostu, ze kterého se ozývají tajemné zvuky lesa a jehož kompaktnost neumožňuje přehledně vidět naše okolí. To vyvolává autentický dojem, že jsme jen malou součástí obrovského, samostatného a nepřehledného kolosu džungle. Tunel osvětlují jen vitríny, jejichž exponáty zásadně zvyšují respekt k tajemnému a neznámému okolí. V tomto pralesním prostředí nechybějí ani strážci lesa – tradiční amazonské postavy duchů, dávající najevo rozsah teritoria jednotlivých kmenů.
Vstupem do druhého sálu se dostáváme přímo dovnitř domorodého šamanského obydlí. Polovina přírodního domu je citlivě osvětlována vitrínami s atraktivními předměty ze sbírek muzea. Druhá polovina je interaktivním domáckým prostředím pralesního domu, obsahujícím kopie předmětů denní potřeby. Ty jsou umístěné tak, aby si je návštěvník mohl vzít do ruky a prozkoumat. V zadní části domu je zavěšená hamaka (houpací síť na spaní), po stranách si můžeme vyzkoušet řadu běžných předmětů, jako například hřeben, chřestidlo, nádoby, buben, pádlo a podobné vybavení. Přední část chýše je upravena jako komunitní prostor – můžeme zde posedět na tradičních sedácích a stoličkách, zahrát si na domorodé hudební nástroje nebo můžeme shlédnout jeden z prvních etnologických filmů o životě amazonských indiánů. Prostor obytného domu skrývá mnohé možnosti pro rozvíjení konkrétní představy o životě obyvatel této jihoamerické oblasti, spolu s příležitostí detailně porovnat jejich předměty denního života s našimi.
Výstavu Ve stínu jaguára doprovází fotografická dokumentace od půvabné antropoložky Ludmily Škrabákové, která jí zaslala přímo z terénu, z oblasti Amazonie, kde provádí své výzkumy. Můžeme si tak plně dotvořit svou představu o denním životě těchto vzdálených kmenů, jejichž život není až tak moc nepodobný tomu našemu.
Tato interaktivní výstava je ideální výplní volného času s přáteli či rodinou, protože sdílené zážitky posílí její výsledný dojem.

Další informace na http://www.nm.cz/naprstkovo-muzeum/

Text a foto: Kateřina Štěpánová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..