Slavný grafický umělec a český rodák je na výstavě Václav Hollar a umění kresby v paláci Kinských výjimečně prezentován jako kreslíř. Václav Hollar (1607 Praha – 1677 Londýn) je pokládán za jednoho z nejvýznamnějších grafiků 17.století a za svůj život vytvořil bezmála 3000 grafických listů. Naproti tomu jeho filigránské, často jemně kolorované kresby přírodních motivů, vedut a figur nejsou veřejnosti příliš známé. O tom svědčí i skutečnost, že Národní galerie je první institucí na světě, která přináší tak rozsáhlou přehlídku z Hollarovy kreslířské tvorby. Přestože se kresbou zabýval celý život, celosvětově se jich dochovalo jen asi 450. Přitom se nejedná o přípravné kresby pro grafické listy, ale o svébytná umělecká díla. Převážná většina z nich jsou perokresby, které vyžadují mistrné zvládnutí techniky, protože není možné je následně překreslovat. Soubor celkem 187 vystavených prací je o to cennější, protože většina z nich jsou zápůjčky z významných sbírkových institucí především z Velké Británie, a Německa a v menší míře z Rakouska, Holandska nebo Belgie. Kromě prací ze sbírek Národní galerie, které tvoří asi třetinu z celkového počtu, přispělo na pražskou výstavu celkem 17 zapůjčitelů, mezi nimi pouze jeden z České republiky.
Podle kurátorky výstavy a současně ředitelky sbírky kresby a grafiky Národní galerie Aleny Volrábové je kresba velmi specifické osobní médium, kterým umělci zachycují své zážitky a pocity. Je tedy úzce svázána s životními osudy kreslířů a to platí i pro Václava Hollara. Výstava v paláci Kinských je proto koncipována chronologicky jako vyprávění o uměleckém vývoji v jednotlivých etapách umělcova života. Expozice zároveň přináší srovnání Hollarovy tvorby s předchůdci, současníky i následovníky. Své první vzory mladý umělec našel v rodné Praze mezi rudolfínskými malíři, jako např. vlámský vedutista Joris Hoefnagel nebo nejvýznamnější grafik rudolfínského dvora Aegidius Sadeler. Ve dvaceti letech Hollar Prahu opustil, aby žil a pracoval na mnoha místech evropského kontinentu v Německu, Anglii a Nizozemsku. Postupně si vytvořil osobitý styl a stal se etablovaným malířem a grafikem. Pro jeho kresby je typický poklidný přístup k námětu, pohled z přirozeného stanoviště a jeho zjednodušení s vypíchnutými detaily, které z jednoho místa nelze zahlédnout.
Důležitým mezníkem v životě Václava Hollara bylo setkání s anglickým šlechticem hrabětem z Arundelu, který ho angažoval, aby v roce 1636 dokumentoval jeho diplomatickou misi k získání dědictví po Friedrichu Falckém. Během cesty po Rýnu, Mohanu a Dunaji do Vídně a pak i do Prahy vznikla úžasná kolekce asi 120 prací, které jsou vrcholem kreslířství, mimo jiné i známý pohled na Prahu ze svahu Petřína. Ve službách hraběte Arundela pak Hollar zůstal několik let a mapoval Londýn i jeho obyvatele. Po velkém požáru města sloužily Hollarovy grafické listy jako předlohy pro rekonstrukci Londýna.
Pražská výstava je mimořádnou příležitostí vidět unikátní exponáty, jakými jsou např. velkoformátové kresby z Hollarovy cesty do Tangeru z roku 1669 nebo jeho jediný kreslený ženský akt. Na výstavě je také umělcův skicář a široká plejáda prací, které dokládají výjimečný talent velkého umělce a Evropana, jakým Václav Hollar skutečně byl.
Výstavu Václav Hollar a umění kresby je možné shlédnout v paláci Kinských do 23. února 2020.
Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek
#sonasalkova #petrsalek #artmagazineu #praha #prague #art #vaclavhollar