Václav Havel otiskl k sedmdesátinám 70 x palec…na 70 medailí

 Ptáme se dlouholetého osobního fotografa   prezidenta Václava Havla Oldřicha Škáchy:
 
 Artmagazin.eu: Jak vznikl nápad vytvořit tuto stříbrnou medaili?
 
Oldřich Škácha:
S tímto nápadem přišel designér Otakar Dušek a Václav Havel z něj byl velmi nadšený. Celé to bylo myšleno k Havlovým sedmdesátinám, které oslavil tento rok. Bylo vyrobeno sedmdesát kusů signovaných jeho vlastní rukou. Z druhé strany mince je otisk jeho palce. Tento nápad se musel realizovat dvakrát, protože první série nebyla příliš úspěšná. Byla vyrobena z méně kvalitního stříbra, jak řekl i sám autor. Další série již byla úspěšnější, začalo se s ní někdy v květnu 2006. Je to velmi citlivá práce. Do indulony se namáčí palec a postupně se obtiskává na každou minci jednotlivě. Poté se mince otočí a zbývá se podepsat. Obě strany jsou naprostý originál. Pan Havel z toho měl velikou radost. A i přes svou obrovskou pracovní vytíženost si našel čas a věnoval tomu velikou pozornost. Já osobně si myslím, že je to vskutku originální nápad včetně dřevěného obalu, který byl na medaile vytvořen.
 
Artmagazin.eu: Pro koho jsou tyto unikáty určeny a kdo už je obdržel?
 
Oldřich Škácha:
Zatím  ji obdržel Kambodžský král, pár jich Václav Havel vezl do Spojených států amerických, s tím že jednu dostane bývalý prezident U.S.A. Bill Clinton. Václav Havel mimo jiné obdržel 15 kusů těchto jedinečných exemplářů a zbytek si autor ponechal na prodej. Jedna stojí okolo 15 tisíc s tím, že tato cena s největší pravděpodobností ještě poroste, protože to je a bude sběratelská vzácnost. V říjnu tohoto roku se o tom dověděli sběratelé; dokonce se tato informace objevila i na webových stránkách.
Artmagazin.eu: A v čem je jedinečnost toho artefaktu?
 
Oldřich Škácha:
Jedná se o kvalitní stříbro; každý exemplář  je uzavřen v plexitovém krytu a vakuově odčerpán, aby nevznikla oxidace. Celek je vložen do dřevěné etue ve tvaru vejce. Bylo použito ušlechtilé dřevo proložené  magnety.
 
 Artmagazin.eu:  Děkujeme za rozhovor.
 
Zaznamenal: Petr Šálek
Publikováno: 4.12.2006

Oldřich Škácha s fotografií Václava Havla, foto©Petr Šálek

                                            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..