Návštěvy vzdálených oblastí Západní Papuy a Papuy Nové Guiney již více než 20 let ovlivňují tvorbu malířky, fotografky a filmařky Báry Šlapetové a sochaře Lukáše Rittsteina. Centrum současného umění DOX, k jejichž kmenovým tvůrcům oba umělci patří, prezentuje shrnutí jejich nevšedních zážitků velkou přehlídkou. Výstavní projekt ULTRASUPERNATURAL, který navazuje na předchozí dva dílčí projekty Manop, poslední první z roku 2009 a Všechno je jinak z roku 2015, je kronikou neuvěřitelných událostí a rozhovorů, které oba umělci zažili a zaznamenali při reálných setkáních s domorodými, civilizací nedotčenými obyvateli džungle, jejichž způsob života a představy o světě přibližně odpovídají lidem z doby kamenné. Zajímavé je, že tok informací neprobíhal jedním směrem, ale formou dialogu, kdy došlo k výměně o našem i jejich světě. Paradoxně z toho vyplývá, že některé pro nás nadpřirozené věci, jsou pro domorodce normální, ale např. mobilní telefon pro ně patří do kategorie zázraků.
Unikátní je, že materiály z celkem 11 výprav jsou zpracovány uměleckou formou, takže svědectví uložené v experimentálních filmech, fotografiích, sochách a kresbách Báry Šlapetové a Lukáše Rittsteina je naprosto ojedinělým úkazem v historii světového výtvarného umění. Zároveň je vzhledem k časovému odstupu zcela neopakovatelné. Moderní informační technologie pronikají do nejzazších končin světa, takže se nevyhýbají ani domorodcům z Papuy a jejich odloučenost a tím i uchování původních forem života není možné. Jeden z kurátorů výstavy a současně ředitel centra Dox Leoš Válka o tom řekl: „Je to poslední příležitost ještě vidět lidi z doby kamenné, kteří se bez úžasu vyjadřují k naší skutečnosti.“
Výstava je koncipovaná chronologicky jako příběh s mnoha kapitolami. Cesta začíná na letišti. Úvodní film s postavou nahého náčelníka sedícího na kameni a nad ním vzlétajícím velkým dopravním letadlem odkazuje na první návštěvu Papuy, kdy oba autory ohromil střet vyspělé civilizace s dobou kamennou. Touhu cestovat do exotických dálek měli od dětství, protože se narodili v komunismu, kdy cestování bylo prakticky nemožné. „Takhle daleko nás vystřelil komouš,“ suše poznamenává Barbara Šlapetová.
Obrazově i zvukově působivé scény, kdy nahý náčelník nakupuje v supermarketu nebo si udiveně prohlíží namalovaný les v improvizovaném fotografickém studiu, střídají záběry z úzkých stezek v džungli, po kterých se obratně pohybují příslušníci horského kmene Yali Mek. Ale opravdová překvapení jsou ještě před námi. Dialog významných členů kmene s naším Velkým náčelníkem Václavem Havlem proběhl v roce 2008 a předání velké cargosochy s odlitky částí těl některých domorodců vzbudily na Papuy velké nadšení. Kosmický telefonát astronauta Koichi Wakaty z mezinárodní stanice ISS, který umožnila NASA, naopak domorodce nijak zvlášť nepřekvapil, protože významní členové kmene umí cestovat dýmem do „horního patra světa“.
Setkání astronautů doby kamenné s moderními astronauty a jiné neuvěřitelné příběhy se skutečně staly. I návštěva kosmonauta Leroye Chiaa v ostrovní horské vesnici a 5 světel, která opravdu zahlédl během svého pobytu v kosmu. Staly se inspirací pro dvacet metrů širokou monumentální filmovou fresku s kreslenými animacemi a vloženými filmovými sekvencemi od Barbory Šlapetové v hlavním sále expozice. Zde je vystaven i Nebeský oltář Lukáše Rittsteina se sochami 5 mužů na křídlech – kombinace abstrakce a reality, 3D technologie a naskenovaných pravěkých těl.
Volnou inspirací ze zážitků mezi civilizací a divočinou je skupina soch na nádvoří Doxu. Vesnice okolo otevřeného ohniště od Lukáše Rittsteina symbolizuje archetypy, které jsou nekonečné v čase a fungují v pravěku, současnosti ibudoucnosti.
Výstava v Centru současného umění DOX potrvá do 12. 10. 2020.
Současná otevírací doba: středa až neděle od 12 do 18 hodin.
Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek