The Great Picture

Od 6. do 29. září 2007 mohli návštěvníci výstavního prostoru Vysoké školy designu v kalifornské Pasadeně shlédnout největší fotografii na světě – The Great Picture. Tento fotografický obraz byl dokončen po devíti měsících práce v červnu 2006. Jeho autory bylo šest známých fotografů, pracujících na projektu The Legacy. 

 

Pomáhalo jim při tom přes 400 dobrovolníků, odborníků a umělců. Měli k dispozici opuštěný hangár amerického letectva, který změnili v obrovskou cameru obscuru neboli dírkovou komoru.

Autoři ručně napustili 325,5 m2 bezešvého mušelínu 80 litry světlocitlivé emulze. Vyvolání obrazu proběhlo v nádobě o velikosti olympijského plaveckého bazénu, hlubokého ale jen 15 cm. Celkem bylo použito 6 813 litrů chemikálií pro černobílou fotografii, které byly na materiál aplikovány deseti pumpami. Podrobné údaje uvádíme v další části článku.

The Great Picture byl námětem článků ve stovkách publikací a časopisů. Namátkově jmenujme Art in America, Photographie, AfterImage, Juxtapose a Black & White Magazine. O realizaci projektu byla připravována kniha, která vyšla roce 2008. Guinessova kniha rekordů v současnosti ověřovala, zda se opravdu jedná o největší fotografii a největší fotografickou komoru na světě.

Na fotografii bylo možné pozorovat řídící věž letiště, budovy a startovací plochy dnes již opuštěného vojenského letiště Marine Corps Air Station El Toro v jižní Kalifornii. V pozadí bylo vidět domy komunity San Joaquin Hills a park Laguna Beach Wilderness.
Na ploše bývalého letiště (19 km2) vznikl největší městský park na západě USA.

Fakta o největší fotografii:

Konečná velikost obrazu: 9,62 x 33,8 metrů.
Typ fotografie: černobílý negativ na speciálním textilním materiálu, který byl manuálně napuštěn želatinou a světlocitlivou emulzí na bázi stříbra.
Fotografická komora: Hangár číslo 115, bývalé sídlo stíhaček F-18 amerického námořnictva v Irvinu, Kalifornie.
Velikost komory: 13,5 metru výška, 24,2 metru hloubka a 49 metrů šířka.
Materiál pro zatemnění hangáru: 2 230 m2 černé plastické fólie o tloušťce 6 mm, 4900 litrů pěnové izolace na zaplnění mezer, 2,5 km průmyslové lepící pásky o šířce 5 cm.
Podkladový materiál: Nebělený mušelín, vyrobený na zakázku v Německu. Po zavěšení vážila celá konstrukce 544 kg.
Velikost „objektivu“: Dírka o průměru 6 mm, vytvořená 4,5 metru nad zemí. Nebyl použit žádný objetiv ani jiná optika.
Emulze: 80 litrů emulze Liquid Light vyráběné firmou Rockland. Aplikace proběhla 7. července 2006 za použití bezpečného světla, užívaného v temné komoře.
Expoziční čas: 35 minut, začátek v 11:30 hod, 8. července 2006
Vyvolávání: 2 270 litrů tradiční černobílé vývojky a 4 540 litr ustalovaěe, k aplikaci bylo použito 10 výkoných ponorných čerpadel.
Vyvolávací „miska“: Dřevěná konstrukce o rozměrech 35m x 11m x 15cm, potažená plastickou fólií pro konstrukci bazénů.
Praní negativu: Dvě hasičské hadice napojené na požární hydranty, schopné výkonu 2 800 litrů za minutu.


Autoři fotografie:
Jerry Burchfield • gmagenta@cox.net
Mark Chamberlain • bcspace@mol.net
Jacques Garnier • jlgarnier@earthlink.net
Rob Johnson • robluisa@earthlink.net
Douglas McCulloh • admin@douglasmcculloh.com
Clayton Spada •
cspada2@cox.net

část druhá
Největší fotografie na světě a její význam:

„Tato fotografie není obraz něčeho, ale je to objekt o něčem“.

Robert Heinecken, umělec a profesor na UCLA.

Není divu, že od jejího vzniku, Největší fotografie vyvolává mnohé, často bouřlivé, debaty. Zde je několik zajímavých postřehů, zveřejněných za poslední rok:

The Great Picture – unikátní ukázka tradiční stříbro-želatinové fotografie, technologie staré 170 let, která se hlásí zpět k životu.
The Great Picture – vznikl užitím jedné z nejstarších technologií, dírkovou komorou, objevenou Římany a popsanou Aristotelem. Přesto se obrazu okamžitě zmocnily všechny digitálně pracující sdělovací prostředky a seznámily celý svět s tímto úspěchem během několika minut po jeho dokončení.
The Great Picture vytváří most mezi malířstvím a fotografií. Lze to tvrdit jak díky mauální aplikaci emulze a jejího zpracování, tak vzhledem k výsledku, který má svým charakterem blíž k obrazu.

Přes bohatou diskuzi v publikacích i na přeplněných internetových stránkách, ani šest přímých autorů Velkého obrazu nedošlo k jednotnému závěru, jaký je jeho význam. To by nás nemělo překvapovat. Jak známo, umělci jen ve výjimečných případech docházejí k souhlasnému názoru na cokoliv…

Z různých pramenů zpracoval

Jiří Šmíd (Montreal)  4. 9. 2007 (9:45)

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..