Tady Havel, slyšíte mě?“-  novinky ze střižny

Tady Havel, slyšíte mě?“-  novinky ze střižny

Režisér a dokumentarista Petr Jančárek obdržel v roce 2008 jedinečnou nabídku. Oslovil ho Václav Havel, zda by o něm v závěru jeho života nechtěl natočit dokument. Oba se znali již z předchozí filmové spolupráce, především z prvního dílu dokumentární trilogie „Václav Havel, Praha – Hrad“, takže se dohodli i na tomto filmovém projektu. Následující tři roky pak Petr Jančárek provázel Václava Havla s kamerou a natočil celkem asi 200 hodin filmového záznamu. Unikátní záběry, které veřejnost dosud neměla možnost zhlédnout, jsou základem filmového dokumentu, který Petr Jančárek se svými spolupracovníky v současné době připravuje. Pro název filmu „Tady Havel, slyšíte mě?“ zvolili slova Václava Havla z natáčení, když režíroval svůj filmový debut Odcházení.

Nápad využít na dofinancování projektu crowdfundingovou kampaň se setkal s velkým ohlasem a byl mimořádně úspěšný. Na jaře 2019, kdy kampaň probíhala, se podařilo vybrat 1,5 mil. Kč, což byl téměř čtyřnásobek požadované částky, na kterém se podílelo okolo 1500 přispěvatelů.

Původní plán dokončit film v roce 2019 se posunul po zapojení zkušeného filmaře Jiřího Konečného. Jako producent se podílel na více než 20 celovečerních hraných a dokumentárních filmech, které získaly přes padesát festivalových ocenění. Jiří Konečný přesvědčil režiséra i filmový tým o velkém potenciálu vznikajícího snímku především díky unikátnosti natočeného materiálu a důležitosti a nadčasovosti myšlenek i odkazu Václava Havla v mezinárodním měřítku. Doporučil tedy změnit strategii a premiéru dokumentu uvést nejprve na některém zahraničním filmovém festivalu. Vhodné se přitom jeví zviditelnění filmu na severoamerickém kontinentu, kde jméno a ideje Václava Havla stále rezonují. V úvahu přicházejí např. festivaly v Sundance nebo v Torontu.. Cílem je však dostat snímek na „živý“ a ne virtuálně organizovaný festival. Velkou roli bude tedy hrát vývoj světové pandemické situace. Česká premiéra by podle této strategie měla následovat až po mezinárodním startu.

Přestože se slíbená předpremiéra filmu pro účastníky kampaně tímto rozhodnutím a také v důsledku koronavirové epidemie stále posouvá, nepřestávají tvůrci filmu se svými podporovateli komunikovat a informovat je o novinkách a aktuálním vývoji. Poslední výměna informací proběhla při virtuální návštěvě střižny v pondělí 5 .října 2020. Datum bylo zvoleno symbolicky jako připomenutí nedožitých 84. narozenin Václava Havla. Prostřednictvím videokonference mohla asi čtyřicítka připojených podporovatelů projektu navštívit pracoviště filmového týmu, podívat se do střižny a klást otázky režisérovi Petru Jančárkovi, producentovi Jiřímu Konečnému a střihači Josefu Krajbichovi.

Účastníci interaktivního setkání se tak dozvěděli, že z celkových 200 hodin časosběrného materiálu s Václavem Havlem se vytřídilo 11 hodin, které tvoří základní blok pro finální zpracování. Kromě toho tvůrci prošli asi 100 hodin domácích i zahraničních archivních záběrů, ze kterých vybrali 6 – 7 hodin. K základnímu bloku aktuálně přibyly další dokumentární záběry z natáčení filmu Odcházení, které poskytl jeho producent Jaroslav Bouček. Nyní tedy může nastat kreativní část střihu, která vytvoří výslednou střihovou skladbu filmu. Přestože se film edituje v počítači, jsou ve střižně i tabule s přišpendlenými různobarevnými kartičkami představujícími jednotlivé sekvence. Při úpravě scénáře se může jejich pořadí lehce měnit. Otázka filmové hudby je dosud otevřená. Finančně náročné bude získání autorských práv na skladby Rolling Stones nebo Boba Dylana, které by autoři rádi ve filmu uvedli. Podařilo se jim získat pro spolupráci partnera z USA, který je zkušený v této oblasti. Výsledný dlouhometrážní film bude trvat 80 – 90 minut a bude v několika jazykových verzích..

Dokument nemá být naleštěný pomník, ale rozumný obraz o osobnosti, která hraje velkou roli v naší historii. Na filmu se scénáristicky podílí přítel Václava Havla, diplomat a filozof Martin Palouš, který je „zárukou filozofického rozměru snímku odpovídajícímu hlavnímu hrdinovi“.

„Cítíme odpovědnost, ale chceme vytvořit film svobodně a autorsky. Chceme nechat vyznít materiál a vytěžit z něj, co je podstatné. Ale nebudeme se snažit, aby se film líbil všem“, řekli tvůrci na závěr besedy se svými podporovateli.

Text: Soňa Šálková


Summary

Director and documentary filmmaker Petr Jančárek received a unique offer in 2008. The former Czech President Václav Havel asked him if he would make a documentary about him at the end of his life. For the followingt three years, Petr Jančárek accompanied Václav Havel with his camera and shot about 200 hours of film. The unique shots, which the public has not yet had the opportunity to see, are the basis of the film documentary that Petr Jančárek and his colleagues are currently preparing. The idea of using a crowdfunding campaign to co-finance the project met was extremely successful. About 1,500 contributors donated CZK 1.5 million which exeeded almost four times the required amount..

Although the promised pre-premiere of the film for the comtributors has been postponed due to decision to present the film on an international film festival e.g. Sundance or Toronto and also due to the coronavirus epidemic, the filmmakers continue to communicate with their supporters and keep them informed of news and current developments. The last exchange of information took place during a virtual visit to the editing room on Monday, October 5, 2020. The date was chosen symbolically as a reminder of Václav Havel’s late 84th birthday.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..