Dokumentární fotografka a kurátorka Dana Kyndrová vystavuje v prostorách pražské Staroměstské radnice rozsáhlý soubor téměř 200 fotografií známých i méně známých českých fotografů, zachycující historické chvíle po vpádu tzv. „spřátelených“ vojsk do Československa dne 21. srpna 1968.
Fotografie naprosto věrně zobrazují situace, kdy obyvatelé Prahy, Brna, Liberce nebo Bratislavy překvapeně a téměř nevěřícně sledovali příjezd tanků do ulic svých měst. Muž s aktovkou na Václavském náměstí od Vladimíra Lammera je toho dokonalým vyjádřením.
Fotografie dokumentují marné pokusy lidí vysvětlit vojákům, že se jedná o omyl. Jejich nepochopení pak v nich postupně vyvolává vzdor a odvahu, projevenou např. při obraně budovy Českého rozhlasu. Vznikají spontánní demonstrace národní hrdosti ale i projevy smutku nad nevinnými obětmi. Lidová tvořivost se odráží v heslech a nápisech, kterými se lidé spontánně a často i vtipně obraceli na okupanty. To vše a mnohem víc zprostředkovávají dokumentární snímky, které jejich autoři často pořizovali s nasazením vlastního života. Dramatický nájezd tanku do podloubí na náměstí před libereckou radnicí zachytil místní fotograf Václav Toužimský. Mistrně vystižená situace, která si vyžádala 7 lidských životů, je jednou z fotografií, které Dana Kyndrová objevila během svého pátrání po méně známých záběrech ze srpna 1968. Více zde.
Výstava se nezaměřuje jenom na srpnovou invazi, ale zachycuje i následné okupační stávky studentů v listopadu 1968 a události po smrti Jana Palacha v lednu 1969. Fotografie chlapce s československou vlajkou pod posmrtnou maskou Jana Palacha před Národním muzeem od Karla Kalivody nebo záběry z pohřebního průvodu a Palachova pohřbu patří k těm nejsilnějším. Výstavu uzavírá soubor fotografií z oslav vítězství československých hokejistů nad mužstvem Sovětského svazu, které se proměnily v demonstrace proti okupaci. Tyto nepokoje pak byly nepřímým důvodem k výměně vedení komunistické strany Československa, kdy Alexandra Dubčeka v roli prvního tajemníka KSČ nahradil Gustáv Husák a následovalo 20 temných let okupace a normalizace.
Obzvláště v dnešní době, která se pokouší zlehčovat komunistickou minulost, je třeba si neustále připomínat, co události ze srpna 1968 pro obyvatele Československa znamenaly, kolik nadějí pohřbily a kolika lidem negativně ovlivnily život. Výstava Dany Kyndrové na Staroměstské radnici je naprosto přesvědčivým důkazem pro to, abychom nezapomínali.
Výstava Sovětská invaze – srpen 1968 je na Staroměstské radnici přístupná denně od 10.00 do 19.00 hod. a potrvá až do 30.srpna 2018.
Text: Soňa Šálková,
Fotografie: Petr Šálek
Dana Kyndrová vystavuje v prostorách pražské Staroměstské radnice rozsáhlý soubor téměř 200 fotografií českých fotografů, zachycující okamžiky po vpádu tzv. „spřátelených“ vojsk do Československa dne 21. srpna 1968. Foto: Petr Šálek #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA