Sonja Bullaty & Josef Sudek: Fotografie a vzpomínky

Kurátor sbírky UPM Jan Mlčoch hovoří o vztahu Josefa Sudka a Sonji Bullaty

Komorní Galerie Josefa Sudka na Malé Straně, která programově propaguje opomíjené autory, uvádí svou již 67. výstavu, tentokrát věnovanou česko-americké fotografce Soně Bullaty,  která byla žačkou a blízkou přítelkyní Josefa Sudka. Sonja Bullaty (1923 Praha – 2000 New York) se jako mladá židovská dívka po návratu z koncentračního tábora a z pochodu smrti ocitla po válce sama v rodné Praze. Mentora a učitele našla v Josefu Sudkovi, který ji v roce1945 přijal k sobě do učení. Oba dva spojovalo válečné trauma – Josefa Sudka z 1. světové a Bullaty z 2. světové války –  a společná láska k fotografii.

Sonja Bullaty pak v roce odešla 1947 do USA, kde se spolu se svým manželem Angelo Lomeem věnovali nejprve dokumentární fotografii pro galerie a muzea. Později fotografovali americkou krajinu, New York a také pořizovali snímky při cestách po Itálii nebo Francii. Vydali spolu několik fotografických publikací a pracovali pro renomované americké magazíny Life, Time nebo Audibon. Přátelství mezi Sonjou Bullaty a Sudkem nepřerušila ani železná opona a udržovali spolu alespoň písemný kontakt. V roce 1968 Bullaty navštívila Prahu a její dokumentární fotografie z okupace se staly součástí výstavy, kterou organizoval Cornell Capa v Riverside Museum v New Yorku. Velkou zásluhou Sonji Bullaty a jejího manžela byla propagace a popularizace díla Josefa Sudka v USA. V roce 1971 uspořádali první samostatnou výstavu prací Josefa Sudka ve svém newyorském ateliéru a v roce 1978 vydala Bullaty Sudkovu reprezentativní monografii.

Expozice v Galerii Josefa Sudka prezentuje barevné fotografie Sonji Bullaty inspirované Sudkovými záběry z okna jeho ateliéru, již zmiňované dokumentární fotografie ze souboru Očitý svědek ze srpna 1968. Unikátní jsou dvě zátiší Josefa Sudka věnovaná vzpomínce na Soňu a Angela. Součástí výstavy jsou i dokumenty z první Sudkovy výstavy v New Yorku s podpisy a přáními účastníků k 75. umělcovým narozeninám. Poslední setkání obou přátel dokumentuje portrét Josefa Sudka v den jeho 80. narozenin 17.března 1976 v jeho bytě a před domem, jenom několik měsíců před Sudkovou smrtí.

Sonja Bullaty & Josef Sudek: Fotografie a vzpomínky

Sonja Bullaty & Josef Sudek: Fotografie a vzpomínky

Sonja Bullaty navštívila Prahu naposledy v roce 1996 u příležitosti výstavy k 100. výročí narození Josefa Sudka. Výstava čerpá z pozůstalosti Josefa Sudka, kterou spravuje Uměleckoprůmyslové museum v Praze, které je také organizátorem výstavy.

Výstava v Galerii Josefa Sudka je přístupná od 9.2.2017 každý den kromě pondělí od 11 do 17 hod. a potrvá do 21.5.2017.

Text Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..