Rembrandt a jeho doba ve vídeňské výstavní síni Albertina

Pouhé 3 měsíce po mimořádně úspěšné výstavě z díla Vincenta van Gogha přichází vídeňská Albertina s další lahůdkou pro milovníky výtvarného umění. Instalace s názvem Rembrandtova doba ukazuje 150 děl holandského malířství 17.století ze sbírek Albertiny doplněných asi 40 plátny z jiných sbírek.
Autory obrazů a grafik jsou vedle Rembrandta van Rijn jeho méně známí vrstevníci jako Hendrick Goltzius, Aert van der Neer, Aelbert Cuyp a Adriaen van Ostade, Jan van Goyen, Roelandt Savery a další.
Výběr jasně dokládá, jak vysokou úroveň v té době nizozemské malířství mělo a jaký je jeho význam pro evropské a světové kulturní dědictví. Jsou zde k vidění krajiny, portréty, scény z každodenního života i zátiší. Typická je pro ně dějovost a zobrazení reality každodenního života se všemi detaily.

Vrcholem výstavy jsou Rembrandtovy obrazy, mezi kterými nechybí ani autoportréty (během svého života jich namaloval okolo 50 ), mimo jiné Vlastní portrét s baretem, ve kterém se vystihl bez jakékoliv snahy o přikrášlení a ani portrét umělcovy první manželky Saskie se nepokouší milovanou ženu idealizovat. Olejomalby doplňují grafické listy dokládající Rembrandtovo řemeslné mistrovství a nevšední schopnost zachytit atmosféru pomocí světel a stínů.
Výstava potrvá do 27. června, otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, ve středu až do 21 hodin. www.albertina.at
Zajímavá je nabídka Českých drah, která vedle zvýhodněného jízdného umožňuje i slevu na vstupném.

                                                 
Text: Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..