Smyšlená postava úspěšného lobbisty a milovníka výstřední obuvi Tondy Blaníka, jehož epizody již léta sledují na internetu milióny diváků, přichází na filmové plátno v celovečerním filmu Prezident Blanik. U příležitosti prezidentských voleb se totiž Antonín Blaník rozhodl vystoupit z politického zákulisí a začal sám usilovat o prezidentský úřad. Jeho věrní pomocníci, tajemník Žížala a asistentka Lenka, ho podporují v předvolební kampani ze všech sil, avšak do děje vstoupí tajná síla, která Blaníkovu úspěšnou cestu na Pražský hrad překazí a donutí ho změnit taktiku. Samozřejmě jsou jeho další kroky patřičně vychytralé a Blaník na nich musí pořádně vydělat, za peníze je totiž ochoten prodat i celou republiku. Jak to celé nakonec dopadne, je třeba vidět v kině.
Režisér Marek Najbrt se opírá o profesionální filmový tým, jehož základ ovšem samozřejmě tvoří tvůrci původního, dnes již kultovního satirického seriálu. Vzhledem k tomu, že film reflektuje výsledek skutečných voleb a přichází do kin ani ne týden po jeho zveřejnění, jedná se o nadlidský kolektivní výkon.
Dějová linka filmu není úplně jasná, ke konci filmu stěží srozumitelná. Výborné jsou scény karikující primitivní volební taktiky, které na voliče kupodivu zabírají. Někdy scénář odbočuje do epizod ve stylu původního internetového formátu, kdy lobbista zdánlivě ovlivňuje skutečné politické dění. Jistá rozkouskovanost příběhu je však pochopitelná. Vzhledem k tomu, že film zahrnuje i dokumentární záběry, kdy představitel Tondy Blaníka, herec Marek Daniel, oslovuje skutečné prezidentské kandidáty nebo pořádá předvolební agitaci na veřejnosti, nebylo možné vše do detailu naplánovat, aby se tyto záběry daly do příběhu zakomponovat. Kromě toho se po prvním kole voleb se natáčely dvě varianty pro oba možné výsledky. Variantu s vítězným Jiřím Drahošem veřejnost zřejmě nikdy neuvidí.
Marek Daniel jako Blaník podává mimořádný herecký výkon, který musel být především v dokumentární části snímku velmi náročný. Dokonce se ve filmu objeví i v další roli jako Václav Havel, kterého si hrál v televizním seriálu České století. Skvělá je i Halka Třešňákové v roli Lenky, která se do příběhu tak vžila, že díky její spontánní reakci hraje ve filmu i předseda Pirátů Ivan Bartoš jejího rozvedeného manžela. Michal Dalecký jako Žížala je sice na první pohled méně výrazný, ale to už je v této roli jeho úděl. Zato má jeho postava v ději zásadní význam. Diváky jistě potěší a pobaví účast značného počtu známých osobností jako např. Jakub Železný, Jan Potměšil, Tomáš Klus, Tomáš Sokol, Ladislav Špaček nebo Miroslav Kalousek, kteří si ve filmu evidentně s chutí zahráli. Svědčí to nejen o velké oblibě a známosti satirického seriálu, ale i o tom, že cítí, jak je politická satira u nás zapotřebí.
Prezident Blaník je film, jaký jsme tu dosud neměli. Určitě vede v počtu vulgárních výrazů, které jsou vedle výstředních bot poznávacím znakem Tondy Blaníka. Snímku se také nedá upřít snaha být nestranný tj. „rozdávat“ na všechny strany politického spektra. Přes nejasný děj má film spád, svižný střih, výbornou hudbu a je vtipný. A to se o všech českých filmech nedá říct. Pokud snímek vyvolá diskusi o tom, jak má vypadat správná politická satira a jak v příštích volbách nesednout na lep Blaníkům a vyvarovat se podpásovkám, tak svůj účel bohatě splní.
Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek