Pražský hrad bude hostit Designblok a další kulturní akce 

Pražský hrad bude hostit Designblok a další kulturní akce 

25.ročník přehlídky designu a módy Designblok proběhne v Praze ve dnech 4. až 8. října 2023. Tématem jubilejního ročníku, největším svého druhu ve střední Evropě, bude Cesta. Vedle Veletržního paláce a Uměleckoprůmyslového musea se dějištěm oblíbené akce poprvé stane i Pražský hrad. Prostory Letní míčovny v Královské zahradě budou hostit putovní přehlídku s názvem Designblok Cosmos. Podle pořadatelů to bude jakási výkladní skříň českého designu. Pojízdná galerie obsahující deset děl ze skla od desítky špičkových designérů se se pak v dubnu 2024 přemístí do Milána, jako součást prestižní designové akce Milano Design Week. V interiéru Míčovny Pražského hradu pak bude k vidění projekt, který představí sto autorských děl a exponátů z Česka. Objekty ze skla, porcelánu a keramiky spojuje totožný původ – všechny pocházejí z výhně českých pecí, odkud je také odvozen zastřešující název výstavy Made by Fire.

Pražský hrad avizuje také některé další výstavy. Od 22. září se bude v Císařské konírně konat výstava nazvaná Okna svatovítské katedrály, která ukáže některé z návrhů barevných výplní katedrálních oken od různých umělců. Přiblíží stylovou rozmanitost i umělecké provedení vitráží a jejich detaily, které nejsou při běžném pohledu zdola rozeznatelné. Výstava představí všech 23 kaplí a míst s jednotlivě umístěnými okny.

Od 10. října se v Jízdárně Pražského hradu bude konat výstava Česká a slovenská architektura, která má být nejrozsáhlejší retrospektivou architektury v českých zemích za více než půl století. Koná se u příležitosti 30. výročí vzniku samostatné České a Slovenské republiky. Na ploše přes 2000 metrů čtverečních se představí více než 500 nejvýznamnějších architektonických děl stovek architektů působících od konce 19. století do současnosti, jak na území České, tak Slovenské republiky.

Ilustrační foto© PetrSalek.com

První výstavou za působení prezidenta Petra Pavla je přehlídka malíře Jiřího Štourače, která začátkem června opět zpřístupnila Letohrádek královny Anny.  Výstavu je možné navštívít až do konce října 2023.

Zdroj: ČTK České noviny

Summary
The popular design and fashion show Designblok will take place in Prague from October 4 to 8, 2023. The theme of the anniversary 25th Designblok edition, the largest of its kind in Central Europe, will be the Journey. In addition to the Trade Fair Palace and the Museum of Decorative Arts, the Prague Castle will be the venue for the popular event for the first time. The premises of the Summer Ball Room in the Royal Garden will host a showcase of Czech design entitled Designblok Cosmos. A mobile gallery containing ten works of glass from ten top designers will then move in April 2024 to the prestigious design event Milano Design Week. In the interior of the Prague Castle Ball Room, an exhibition Made bv Fire  will present hundred art objects made of glass, porcelain and ceramics. 

Further exhibitions to be held at Prague Castle are e.g. Windows of the St. Vitus Cathedral and a retrospective of the Czech and Slovak Architecture commemorating the 30th anniversary of the establishment of two independent states.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..