Pocta mistrům fotografie – Jürgen Schadeberg

Pocta mistrům fotografie – Jürgen Schadeberg

V galerii Leica byla 20.6. 2019 zahájena výstava “Pocta mistrům fotografie – Jürgen Schadeberg”. Tento výstavní projekt byl sestaven při příležitosti uvedení fotografa Jürgena Schadeberga do síně slávy firmy Leica. České publikum teď bude mít jedinečnou příležitost seznámit se s průřezem tvorby autora, jehož fotografie obletěly svět. Výstava v Leica Gallery Prague  potrvá do 8. září 2019.

“Pocta mistrům fotografie – Jürgen Schadeberg” , foto: Petr Šálek

Jürgen Schadeberg (nar. 1931) je německý fotograf, který několik desetiletí žil a pracoval v Jihoafrické republice. Pořídil zde nespočet snímků, které jsou dnes považovány za legendární a ikonické, například fotografii Nelsona Mandely, hledícího přes mříže věznice na ostrově Robben Island. Jako fotožurnalista a představitel živé fotografie je Schadeberg opravdovým humanistou – je to člověk bez předsudků, se zájmem o životní podmínky lidí, o jejich každodennost. Jeho přístup k portrétovaným je plný pochopení a respektu, bez ohledu na národnost nebo barvu pleti.

“Pocta mistrům fotografie – Jürgen Schadeberg” , foto: Petr Šálek

Schadeberg se narodil a vyrostl v Berlíně, Německo však ve svých devatenácti letech opustil. V roce 1950 se odstěhoval do Jihoafrické republiky s jedním kufrem, v němž byl také fotoaparát Leica. Moderní reportážní přístroj mu umožnil rychle se etablovat v Jihoafrické republice jako fotožurnalista. Z poválečné Evropy si přivezl zkušenosti s rasismem, nicméně Jihoafrická republika byla v té době hluboce rozdělena politikou apartheidu – černá většina tu byla násilně utlačována bílou menšinou.

Schadebergova nestrannost, trpělivost a zvědavost mu stále znovu dávaly příležitost fotografovat místa a situace, které byly pro většinu jeho bílých současníků nepředstavitelné. Především práce pro časopis Drum, umožňovala Schadebergovi být kronikářem dobových událostí. V roce 1964 musel opustit Jihoafrickou republiku a v dalších desetiletích pracoval jako fotograf na volné noze v Evropě a USA. I zde si uchoval svůj pravdivý a empatický přístup k práci. Po roce 1985 se mohl vrátit do Johannesburgu, kde završil druhou kapitolu své jihoafrické fotografické cesty. Ta trvala do roku 2007.

V galerii Leica byla zahájena výstava “Pocta mistrům fotografie – Jürgen Schadeberg”. Tento projekt byl sestaven při příležitosti uvedení fotografa Jürgena Schadeberga do síně slávy firmy Leica. Na snímku Míla Dubská, ředitelka galerie, foto: Petr Šálek – Spherical Image – RICOH THETA

V galerii Leica byla 20.6. 2019 zahájena výstava “Pocta mistrům fotografie – Jürgen Schadeberg”, na smímku Míla Dubská, ředitelka galerie, foto: Petr Šálek

V roce 2014 udělilo Mezinárodní centrum fotografie New York Jürgenu Schadebergovi cenu za celoživotní přínos Cornell Capa Lifetime achievement award. V roce 2018 ho uvedla firma Leica Camera do své síně slávy. Předáním Leica Hall of Fame Award bylo oceněno sedmdesát let jeho práce, jeho neúnavnost, odvaha a výjimečný přínos pro fotografii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..