Hlavní výstavní projekt letošního podzimu věnovala Národní galerie Praha českému baroknímu malíři Petru Brandlovi (1668 – 1735). Fenomenální malíř, který přestože nikdy neopustil území českého království, se svým mistrovstvím vyrovná světově proslulým současníkům. Výstava Petr Brandl: Příběh bohéma veřejnosti po 50 letech prezentuje široký a velmi osobní pohled na Brandlovu tvorbu. Soubor celkem 64 prací přesvědčivě dokumentuje mistrovství tohoto „českého Rembrandta“, který za hranicemi naší země není příliš známý. Již název výstavy naznačuje, že chce zprostředkovat nejen pohled na Brandlovo umělecké mistrovství, ale návštěvníkům přiblížit i jeho barvitý a často dost dramatický osobní život s mnoha úspěchy i pády. Chronologicky uspořádaná přehlídka v doprovodných textech popisuje nejen etapy tvorby nadaného umělce, který ve své době patřil k nejvíce žádaným a nejlépe placeným umělcům, ale i jeho životní příběh nespoutaného bohéma a marnotratníka. K ucelenému pohledu na Brandlův umělecký vývoj přispívá i zařazení obrazů jeho oficiálního učitele Christiana Schrödera, jeho předchůdce Karla Škréty a některých současníků i následovníků. Kolegiální přátelství se sochařem Matyášem Bernardem Braunem připomíná pozlacené sousoší sv. Luitgardy.
Vedle velkoformátových pláten s náboženskou tématikou obsahuje přehlídka i několik autoportrétů umělce, dokumentující umělecké zrání i proces stárnutí. Žánrové scény ve stylu holandských mistrů vynikají kontrasty světel a stínů a nevšední barevností. Výstava také poodhaluje některé podkresby a na svou dobu novátorskou Brandlovu malířskou techniku. Netradiční „vzdušné“ umístění obrazů na skleněných panelech, umožňuje zajímavé průhledy výstavou a nechává působit i barokní architekturu Valdštejnské jízdárny.
Expozice obsahuje mnoho převážně mimopražských zápůjček. Některé z obrazů byly teprve nedávno objevené. Mnoho pláten bylo u příležitosti výstavy také náročně restaurováno. Největším počinem přitom bylo náročné zrestaurování největšího Brandlova díla Historie Josefa Egyptského, které je na přehlídce uváděno v obnovené kráse spolu s časosběrným filmovým dokumentem o průběhu prací na obrazu.
Výstava má bohatý doprovodný program a videoanimací o životě a díle Petra Brandla nebo samostatnou publikací pro děti a mládež nezapomíná ani na mladé návštěvníky.
Více informací: www.petrbrandl.eu
Text: Soňa Šálková Foto© Petr Šálek
Summary
The main exhibition project of the National Gallery Prague for this autumn has been dedicated to the Czech Baroque painter Petr Brandl (1668 – 1735). A phenomenal artist who, despite never leaving the territory of the Czech Kingdom, can be compared with his world-renowned contemporaries, sometimes even being called the Czech Rembrandt. The exhibition Petr Brandl: TheStory of a Bohemian presents a very broad and very personal view of Brandl’s work. The collection of a total of 64 works convincingly documents the mastery of this artist. The exhibition reveals not only the stages of the creation of the gifted artist, but also his life story as an unrestrained Bohemian and spendthrift. More information at: www.petrbrandl.eu