V pauze nedělního workshopu jsme se bavili o tom, co kdo kromě jógy ještě děláme a když jsem zmínil tanec, dostal jsem otázku: „Ale to k sobě moc nejde, ne?“
Napadla vás někdy podobná otázka? A co bylo tím podnětem? Možná vás napadlo, že jóga je pomalejší nedynamická, kdežto všechny ostatní sporty jsou spíše dynamické, rychlé?
Jsou i určité jógové styly, které se tuto rychlost snaží dohnat a tak přecházejí z pozice do pozice, v rychlém sledu. Na opačném konci stojí klasická hatha jóga, které s oblibou říkám Advanced yoga (jóga pro pokročilé :-),
protože během lekce hatha jógy uděláte jen několik málo ásan, zatímco například v power józe jich za stejný čas zvládnete i třikrát více. A právě při takovém zpomalení začínají ásany dostávat ten správný jógový rozměr – méně úsilí, více vnímání.
Osobně bych proto jógou nic nenahrazoval a tím bych odpověděl i na otázku, jestli se jóga hodí k tomu či onomu.
Fyzicky aneb střídání klidu a pohybu
Na jógu bych nekoukal jako na něco, co musí druhou aktivitu nahradit, protože jóga je spíše o vytvoření základu a/nebo o doplnění.
Právě zpomalením a vetší vnímavostí se dostáváme za hranice, které ve všech ostatních sportovních aktivitách vnímáme jen zřídka nebo je musíme dělat na pravidelnějši a trochu vyšší, než rekreační úrovni, abychom se
k hranicím přiblížili – ať už jde o běh, golf, tanec, tenis nebo jízdu na kole, jen to, že si jednou dvakrát týdně jdeme zahrát nebo zajezdit, ještě nic neznamená.
Přidejme k tomu ale jógové ásany a kromě skvělého protažení a vyrovnání dysbalancí, se při příští sportovní seanci dostaneme i o kousek dál, protože své tělo dokážeme lépe vnímat a tak nejen zamezíme zraněním, ale díky lepším rozsahům, vetšímu smyslu pro rovnováhu a celkovému posílení těla také zlepšíme své výkony. Dokážeme lépe pracovat se svým dechem a tím pádem i s vynakládanou energií = vytrvalostí.
A funguje to samozřejmě i naopak, protože síla a výsledky, které dostanete ve své oblíbené sportovní aktivitě, se zpětně projeví i do cvičení ásan a zlepší jej.
Možná jen ještě na okraj doplním, že osobně bych do cvičení ásan úplně netahal výbušnost – například ze sprintů nebo crossfitu – protože právě svou odlišností se jóga s jinými přístupy skvěle doplňují. Ale pokud se do toho pustíte, kdo ví, třeba vymyslíte nový jógový styl a bude z vás druhý Bikram
Psychicky aneb jak uvnitř, tak vně
Kdo už ásany někdy zkusil, ví, že nezpůsobí jen protažení zkrácených svalů, posílení těch ochablých a zrelaxování. To je jen úvod, kterým se navíc nechá spousta lidí odradit jen proto, že uvěřili myšlence: musím být flexibilní a umět zaujmout pozice tak, jako v časopisech, jinak nemám na lekci co dělat – pro všechny s tímto přesvědčením doporučuji účinnou zbavovací metodu formou mého online kurzu
Ásany jsou vlastně takovým rozřazovacím testem, kterým se ovšem nedá projít tím, že si dáte nohu za hlavu, ale tím, že budete pokračovat, ať už jsou možnosti vašeho těla jakékoliv a začnete se učit věci přijímat a cítit se, i přes jakékoliv povrchní nepřízně, dobře. Takhle se totiž dostanete mnohem dál (nebo se vůbec někam pohnete) a bude vám mnohem líp, než když se jen budete snažit dosáhnout si v předklonu na špičky nebo vydržet v pozici půl hodiny.
Jasně, že při sportu pak o výsledky jde, že chcete mít pořádný švih a zahrát jamku ideálně pod par, že chcete zaběhnout stovku rychleji než vaši soupeři, že chcete zvládnout Spartan race jako rodilý Sparťan ale pokud budete napjatí psychicky, můžete si být jisti, že v těle to nebude jinak – jakékoliv stažení, bloky a napětí brání vašemu potenciálu, aby se mohl projevit naplno. Zbavte se psychického napětí, naučte se plně vnímat své tělo, a hranice stojí jen na vašem rozhodnutí.
Nemusíme ale chodit ani na závody, protože každodenní situace a okolnosti častokrát vydají za mnohem víc. A tak možná ani není třeba otázka, jestli se jóga hodí k tomu nebo onomu, spousta z nás bude mnohem raději, když se najednou dokážeme povznést nad nesmyslné požadavky otravujícího klienta, zvládnout milony čekajících mailů, rodinné povinnosti nebo vystát frontu a na rozdíl od nevrle podupávajících a tiše supících spolustojících, tenhle fakt jednoduše přijmeme a místo rozčilování dáme prostor spíše nějakému kreativnímu řešení nebo třeba jen okamžiku, kdy můžeme srovnat postavení svého těla a dopřát si několik hlubokých nádechů a výdechů.
Pavel Hub