Pavel Hub a jóga aktivně

Pavel Hub

Pavel Hub

V pauze nedělního workshopu jsme se bavili o tom, co kdo kromě jógy ještě děláme a když jsem zmínil tanec, dostal jsem otázku: „Ale to k sobě moc nejde, ne?“

Napadla vás někdy podobná otázka? A co bylo tím podnětem? Možná vás napadlo, že jóga je pomalejší nedynamická, kdežto všechny ostatní sporty jsou spíše dynamické, rychlé?

Jsou i určité jógové styly, které se tuto rychlost snaží dohnat a tak přecházejí z pozice do pozice, v rychlém sledu. Na opačném konci stojí klasická hatha jóga, které s oblibou říkám Advanced yoga (jóga pro pokročilé :-),
protože během lekce hatha jógy uděláte jen několik málo ásan, zatímco například v power józe jich za stejný čas zvládnete i třikrát více. A právě při takovém zpomalení začínají ásany dostávat ten správný jógový rozměr – méně úsilí, více vnímání.

Osobně bych proto jógou nic nenahrazoval a tím bych odpověděl i na otázku, jestli se jóga hodí k tomu či onomu.

Fyzicky aneb střídání klidu a pohybu
Na jógu bych nekoukal jako na něco, co musí druhou aktivitu nahradit, protože jóga je spíše o vytvoření základu a/nebo o doplnění.

Právě zpomalením a vetší vnímavostí se dostáváme za hranice, které ve všech ostatních sportovních aktivitách vnímáme jen zřídka nebo je musíme dělat na pravidelnějši a trochu vyšší, než rekreační úrovni, abychom se
k hranicím přiblížili – ať už jde o běh, golf, tanec, tenis nebo jízdu na kole, jen to, že si jednou dvakrát týdně jdeme zahrát nebo zajezdit, ještě nic neznamená.

Přidejme k tomu ale jógové ásany a kromě skvělého protažení a vyrovnání dysbalancí, se při příští sportovní seanci dostaneme i o kousek dál, protože své tělo dokážeme lépe vnímat a tak nejen zamezíme zraněním, ale díky lepším rozsahům, vetšímu smyslu pro rovnováhu a celkovému posílení těla také zlepšíme své výkony. Dokážeme lépe pracovat se svým dechem a tím pádem i s vynakládanou energií = vytrvalostí.

A funguje to samozřejmě i naopak, protože síla a výsledky, které dostanete ve své oblíbené sportovní aktivitě, se zpětně projeví i do cvičení ásan a zlepší jej.

Možná jen ještě na okraj doplním, že osobně bych do cvičení ásan úplně netahal výbušnost – například ze sprintů nebo crossfitu – protože právě svou odlišností se jóga s jinými přístupy skvěle doplňují. Ale pokud se do toho pustíte, kdo ví, třeba vymyslíte nový jógový styl a bude z vás druhý Bikram :-)

Psychicky aneb jak uvnitř, tak vně
Kdo už ásany někdy zkusil, ví, že nezpůsobí jen protažení zkrácených svalů, posílení těch ochablých a zrelaxování. To je jen úvod, kterým se navíc nechá spousta lidí odradit jen proto, že uvěřili myšlence: musím být flexibilní a umět zaujmout pozice tak, jako v časopisech, jinak nemám na lekci co dělat – pro všechny s tímto přesvědčením doporučuji účinnou zbavovací metodu formou mého online kurzu :-)

Ásany jsou vlastně takovým rozřazovacím testem, kterým se ovšem nedá projít tím, že si dáte nohu za hlavu, ale tím, že budete pokračovat, ať už jsou možnosti vašeho těla jakékoliv a začnete se učit věci přijímat a cítit se, i přes jakékoliv povrchní nepřízně, dobře. Takhle se totiž dostanete mnohem dál (nebo se vůbec někam pohnete) a bude vám mnohem líp, než když se jen budete snažit dosáhnout si v předklonu na špičky nebo vydržet v pozici půl hodiny.

Jasně, že při sportu pak o výsledky jde, že chcete mít pořádný švih a zahrát jamku ideálně pod par, že chcete zaběhnout stovku rychleji než vaši soupeři, že chcete zvládnout Spartan race jako rodilý Sparťan :-) ale pokud budete napjatí psychicky, můžete si být jisti, že v těle to nebude jinak – jakékoliv stažení, bloky a napětí brání vašemu potenciálu, aby se mohl projevit naplno. Zbavte se psychického napětí, naučte se plně vnímat své tělo, a hranice stojí jen na vašem rozhodnutí.

Nemusíme ale chodit ani na závody, protože každodenní situace a okolnosti častokrát vydají za mnohem víc. A tak možná ani není třeba otázka, jestli se jóga hodí k tomu nebo onomu, spousta z nás bude mnohem raději, když se najednou dokážeme povznést nad nesmyslné požadavky otravujícího klienta, zvládnout milony čekajících mailů, rodinné povinnosti nebo vystát frontu a na rozdíl od nevrle podupávajících a tiše supících spolustojících, tenhle fakt jednoduše přijmeme a místo rozčilování dáme prostor spíše nějakému kreativnímu řešení nebo třeba jen okamžiku, kdy můžeme srovnat postavení svého těla a dopřát si několik hlubokých nádechů a výdechů.

Pavel Hub

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..