Nová stálá expozice v GASK provází Labyrintem

Nová stálá expozice v GASK provází Labyrintem

Chcete vidět ikonická díla českých výtvarníků od začátku 20. století do současnosti, prezentovaná v nevšední autorské koncepci a s nápaditým architektonickým řešením?

Galerie Středočeského kraje GASK představila svou novou stálou expozice Labyrintem s výběrem ze svých sbírek včetně několika cenných zápůjček v působivé zážitkové formě. Návštěvníka vede pomyslnou cestou poznání a sebepoznání, ze které se vrací obohacen o umělecký a i psychologický zážitek. Klíčem k nové expozici je kniha amerického religionisty a filosofa Josepha Campbella Tisíc tváří hrdiny.

Protagonistou knihy je poutník, který opouští svůj známý svět a vydá se na cestu do neznáma s mnoha riziky a výzvami. Absolvuje zkoušky, které ho posílí a vrací se domů s novým poznáním světa i sebe sama. Koncepce nově otevřené stálé expozice se inspiruje tímto příběhem, který je společný všem náboženstvím a mýtům v dějinách lidstva. Návštěvníka tak čeká zážitková cesta a setkání s více než 140 vybranými uměleckými díly renomovaných českých výtvarníků s  těžištěm od 60. let minulého století v konfrontaci se současnými, teprve nedávno vytvořenými artefakty. „Vstupujeme do labyrintu – je to zkouška o těžkostech a různých stavech, ze které vyjdeme jako znovuzrození. Zažili jsme něco, co nás obohacuje a tento cyklus může začít znova,“ říká vedoucí uměleckého oddělení a kurátor GASK Richard Drury.

Vedoucí uměleckého oddělení a kurátor GASK Richard Drury.

Začátek nové expozice je velmi odvážný. Tmavá „transformační“ komora má návštěvníka naladit na přechod z vnějšího světa do světa galerie. Přehlídku symbolicky otevírá plastika Film, kterou v roce 1928 vytvořil zakladatel kinetického multimediálního umění Zdeněk Pešánek.

Přehlídku symbolicky otevírá plastika Film, kterou v roce 1928 vytvořil zakladatel kinetického multimediálního umění Zdeněk Pešánek.

Potom následuje řada audiovizuálních instalací od tvůrců z různých generací.

Za transformační komorou pak čeká nový svět plný překvapení i překážek. Řada po sobě jdoucích místností barokní Jezuitské koleje umožňuje průzory a podporuje iluzi cesty. Nezakrytá okna propojují s vnějším světem, změnami denního světla i ročních období a tvoří dialog s bezčasím interiéru. Tematicky koncipované místnosti s různobarevnou výmalbou a asociačními průvodními texty na zdech podporují touhu napojit se na příběh a jít dál. Vystavená díla s velmi volnou vazbou na jednotlivá témata mají dostatek místa, „aby sama mohla dýchat a návštěvník se nezadýchal“. Dalším překvapením jsou i dva prázdné prostory – „k vydechnutí a nabrání sil pro další cestu“.

Adéla Matasová: videoinstalace Každý jsme někdy přísahali 2019

Po předchozí velmi úspěšné stálé expozici GASK Stavy mysli / Za obrazem, která v roce 2015 získala prestižní národní cenu Gloria musaealis, byla příčka nastavena hodně vysoko. Tým kurátorů a edukátorů GASK však v této výzvě obstál. Prostředí, ve kterém si divák užívá díla Josefa Šímy, Jindřicha Štýrského, Toyen, Adrieny Šimotové, Mikuláše Medka, Františka Skály, Johany Střížkové a mnoha dalších naplňuje smysly a podněcuje k zamyšlení. To vše s lehkostí, vkusem a nadhledem. Sbírkový příběh GASK pokračuje i po 60 letech existence, které si letos připomínáme.

Theodor Pištěk: Konec lesa, kombinovaná technika plátno-kov, 1989-2004

www.gask.cz

Text: Soňa Šálková                   Foto© Petr Šálek

Summary
Do you want to see iconic works of Czech artists from the beginning of the 20th century up to the present, presented in an unusual concept with imaginative architecture? Gallery of the Central Bohemian Region GASK in Kutná Hora presents its new permanent exhibition – a journey Through the Labyrinth with a thematically conceived selection of GASK collection artworks.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..