Fotograf Oldřich Škácha již léta provází Václava Havla a fotograficky dokumentuje jeho cestu od času disentu až po prezidentskou éru i jeho další občanské aktivity. Havlův blízký přítel měl a stále má jedinečnou možnost zachycovat ho v klíčových a historicky významných momentech komorním způsobem a zároveň i poodhalit něco ze zákulisí velkých událostí i ze soukromí této velké osobnosti. S plynoucím časem se Škáchovy černobílé fotografie stávají velmi cennými historickými dokumenty s estetickou hodnotou. Proto není divu, že jeho fotografický archiv je velmi častým zdrojem pro publikace a výstavy.
V poslední době je to účast na výstavě, kterou pod názvem Nesmrtelnost hvězd (Die Unsterblichkeit der Sterne) pořádá Kunstmuseum v německém Solingenu. Nesmrtelnými hvězdami v Solingenu jsou 3 naprosto odlišné osobnosti z různých historických období: Francisco de Goya, dvorní malíř španělských králů z doby okolo 1800, který ve své době šokoval svými hrůznými vizemi válek a zla a které burcují a uchvacují svou aktuálností až do dnešní doby. Walter Benjamin, německý filosof a literát, který je symbolickou postavou boje proti fašismu. A Václav Havel, náš současník a vizionář, který se nepřestane zasazovat o zlepšení světa. Oddíl fotografií o Václavu Havlovi je rozdělen do 3 kapitol, nazvaných Okupace, Disident, Prezident a Občan. Expozice, na jejíchž produkci se podílelo pražské Muzeum Montanelli, sleduje příběh člověka, který se nazdory pronásledování a útisku dovedl vzepřít moci a svou morální silou přispět k rozpadu komunismu a k potlačení totalitních struktur.
Společná niť, která tyto 3 osobnosti spojuje, je jejich hluboká touha po svobodě, které zasvětili celý svůj život, nezdolnost, občanská odvaha a jejich veliký společenský význam přesahující čas i hranice.
Výstava od 2.10. do 5.12.2010
Publikováno: 21.10.2010
Text : Soňa Šálková
Foto: Oldřich Škácha