Nepostradatelná kniha pro zájemce o fotografii

Na základě průzkumu klubového archivu, který je dnes uložen v Národním archivu, vznikla publikace “Od sportu fotografického k umělecké fotografii” autorů J. Mühldorfa a P. Vrbové. Kniha, kterou vydalo Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (180 stran, 178 obr.), obsahuje mj. 41 medailonů významných fotografů a osobností a je kromě plakátů a dokumentů ilustrována 117 kvalitně vytištěnými černobílými i barevnými dobovými fotografiemi, z nichž mnohé nebyly dosud publikovány. Kromě zájemců o historii fotografie a spolkového života může publikace upoutat i milovníky výtvarného umění obecně.
                              
Knihu možno zakoupit u FotoŠkoda ve Vodičkové ulici v Praze
neb v galerii Svazu českých fotografů, Kollárova 14, Praha 8.
                                                                                     
Objednávkový formulář lze také nalézt na http://old.nipos-mk.cz/publikace_inc
                                             


Pondělí 19. srpna 1889 se stalo významným datem v dějinách české amatérské fotografie. V ten den se konala ustavující schůze prvního klubu fotoamatérů v Čechách. Datum nebylo zvoleno náhodně – o 50 let dříve byl totiž v Paříži slavnostně předán vynález daguerrotypie k volnému použití celému světu. Klub fotografů amatérů v Praze, jak zněl jeho původní název, měl velmi skrovné začátky. Poměrně brzy však vyrostl v početnou a respektovanou organizaci, která udržovala kontakty mezi fotoamatéry v Praze i roztroušenými po českém venkově a cílevědomě se snažila pozvednout úroveň jejich činnosti. Klub udržoval pro potřeby členů ateliér a knihovnu, vydával odborný časopis a pravidelně pořádal fotografické kurzy. Od roku 1893 také organizoval oběh kolekcí fotografií svých členů, které jim umožňovaly vzájemně hodnotit své práce. Na podobném principu fungují dodnes tzv. mapové okruhy pořádané amatérskými fotokluby.
Klub záhy soustředil pozornost na uměleckou stránku fotografie a dlouhá léta přispíval k její kultivaci. Spolupracoval při tom s vynikajícími osobnostmi jako byli V. J. Bufka, F. Drtikol nebo D. J. Růžička. Za dobu jeho existence prošly klubem tisíce amatérů, jakož i vynikající mistři české fotografie, jako byli J. Fabinger, K. Hájek, J. Jeníček, V. Jírů, J. Krupka, J. Lauschmann, J. Lukas, A. Schneeberger, začínal zde J. Sudek. Během své existence zažil klub lepší i horší časy, proměnami prošlo i jeho jméno – od počátečního názvu Klub fotografů amatérů v Praze (KFA) přes rozšíření o slovo „český“ v roce 1902 (ČKFA) až po dnešní 1. český klub fotografů amatérů-Nekázanka podle ulice, v níž sídlil nejdéle,
téměř 60 let. 

Pavla Vrbová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..