Michael Pospíšil-Villes, Cities, Města: Abstrakce, po níž chodíme…

Abstraktní fotografie Michaela W. Pospíšila reagují na prvky města, které denně bez povšimnutí míjíme. Kolekce Villes, Cities, Města, v létě uvedená v galerii Imprimerie ve francouzském St.Pol-de-Léon, bude od 15. listopadu 2011  k vidění v malostranské galerii Millennium. O Pospíšilově první individuální výstavě promluvil na vernisáži kromě autora také Vladimír Birgus a Adam Hoffmeister. 

Michael Pospíšil, generální ředitel Českých center, dříve režisér a scénárista, je známý i jako dětský herec například ze Zemanova filmu Ukradená vzducholoď nebo Jasného Až přijde kocour. O svou vášeň pro fotografii se však výstavou Villes, Cities, Města dělí s veřejností poprvé.
„Fotografuji rád a od malička. V mládí jsem navštěvoval „Šmokovu školičku“ na Petrském náměstí, kam chodili také například Vladimír Birgus, Dana Kyndrová, Ivan Lutherer, Ladislav Hovorka a řada dalších, později známých českých fotografů. Fotoaparát nosím všude sebou, a tak jsem měl z čeho vybírat. Pro tuto výstavu jsem vybral ze zhruba 1 200 digitálních fotografií 34 snímků,“ říká Michael W. Pospíšil a pokračuje:
„Za svou inspiraci vděčím hlavně cestářům malujícím přechody, parkovací čáry a jiné horizontální znaky v Evropě, Asii i Americe; jsem vděčný chodcům i jejich botám, autům (především pak jejich brzdám!), pneumatikám, slunci, dešti, palčivým zimám i krutým létům… Všechny tyto elementy tvoří úžasné abstraktní obrazy, po nichž chodíme každý den.

Kamereman Ervín Sanders a autor výstavy Michael W. Pospíšil studovali oba u profesora Šmoka.
                                                                                                                                                           
Například pod horou Fuji Michael fotografoval parkovací čáry, do nichž se vtiskla podoba legendární japonské hory. Jinde zachytil minimalistické zobrazení lidských postav nebo se potkal přímo na zemi s ‘Rothkem‘, ‚Kandinským‘ či ‘Pollockem‘… Všímá si rozpraskaných obrazů skarifikovaných přechodů, evokujících tancující siluety, nejisté postavy či létající ptáky.

„Černobílé obrazy, možná, ale všimněte si, najednou se objevují téměř neznatelné jemné barvy díky křemenům, slídám, opravdovým „hvězdám“ asfaltu,“ upozorňuje autor. „Škály šedé s přídechy modré i fialové, exploze červených a žlutých šablon, skřípění brzd, opotřebování bezčetnými kroky, štiplavý mráz nebo rozmáchlé slunce dodávají těmto vyprahlým a syrovým obrazům fantazii plnou poezie.“

„ Pospíšilovy fotografie představujeme především pro jejich nespornou kvalitu. Práce s motivy městské krajiny či civilizační témata se objevují i v ostatních dílech malířů a sochařů z okruhu galerie. Fotografické zpracování rozšiřuje škálu pohledů,“ říká Adam Hoffmeister.

Michael W. Pospíšil se narodil v roce 1955 v Praze. Po absolvování pražské FAMU se v roce 1980 vystěhoval do Francie, kde se stal úspěšným režisérem, scénáristou, producentem, fotografem a novinářem. V roce 2000 se stal ředitel Českého centra Paříž, později Českého centra Sofie. Nyní je generálním ředitelem Českých center. Angažován v kulturní diplomacii, zorganizoval velkou řadu výstav. Projektem „Villes-Cities-Města“, svou první individuální výstavou, se rozhodl podělit se s ostatními o svou vášeň pro fotografii. Je milovníkem umění, dobrých lidí i dobrého jídla a červeného vína.

Venisáž Michaela W. Pospíšila navštívil a zahájil profesor Vladimír Birgus.
                                                                                                                                                        
Galerie Millennium, jejímž provozovatel je občanské sdružení Millennium,
je zakládajícím členem Asociace galeristů České republiky, stálým vystavovatelem na přehlídkách současného umění ART PRAGUE a účastníkem na mnoha expozicích moderního umění doma i v zahraničí. Galerie pod vedením Adama Hoffmeistera nabízí k prodeji díla současných autorů, se kterými úzce spolupracuje a kterým pořádala nebo jim bude pořádat autorské výstavy. Kromě toho vystavuje také významné autory 20. století (Jiří Brdečka, Jiří Trnka, Bedřich Stefan, Věra Janoušková, Alois Fišárek a další) a zastupuje umělecký odkaz příslušníka avantgardy Adolfa Hoffmeistra. Součástí galerie je i malý obchůdek s moderním designem a keramikou.
                                                                                                                                         
Foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..