Museu Kampa se podařilo získat pro Prahu pozoruhodnou výstavu jednoho z nejznámějších světových módních návrhářů a skutečného krále vysokých podpatků – slavného Manolo Blahnika. Kolekce více než 200 bot a 80 originálních kreseb reprezentující Blahnikovu tvorbu za posledních 45 let se k nám dostává po uvedení v milánském Palazzo Morando a petrohradské Ermitáži. Po Praze se pak výstava přestěhuje do Národního muzea výtvarného umění v Madridu a nakonec ji bude vystavovat Baťovo muzeum obuvi v Torontu. To, že se Praha dostala mezi 5 exkluzivních destinací výstavy, není náhoda. Již jméno Blahnik napovídá, že umělec má české kořeny, ke kterým se i hrdě hlásí. Jeho otec pocházel z Prahy, ale v roce 1936 emigroval před nacistickou okupací na Kanárské ostrovy. Manolo Blahnik v rozhovorech zmiňuje, že i jeho španělská maminka mluvila trochu česky a že Praha a její architektura představují pro něj velkou inspiraci. Na druhé straně je však Manolo Blahnik velice internacionální osobnost, jejíž uměleckou dráhu ovlivnilo mnoho kultur, osobností a oborů.
Po studiu v Ženevě se dostal nejprve do Paříže, kde se chtěl stát divadelním výtvarníkem. K tomu však nikdy nedošlo. Po setkání s Dianou Vreeland v New Yorku v roce 1970 se plně zaměřil na design obuvi a v této disciplíně se stal naprostou světovou špičkou. Všední a praktickou součást oblečení povýšil na umění, které inspiruje a povznáší. Blahnik do svých produktů vkládá svou lásku k přírodě nebo etnickým zvláštnostem, svůj obdiv k umění a architektuře nebo i slavným osobnostem, kterým věnuje speciální páry tvořené na míru. Obdivuhodný je i výběr materiálů, které používá – od nejluxusnějších a exotických po zcela jednoduché a přírodní. Fascinující je také precizní zpracování jednotlivých exponátů. Řemeslná zručnost a láska k manuální práci je jednou z hlavních předností Manola Blahnika. Nestačí mu jen vytvořit návrh budoucího produktu, ale sám vždy vyrobí prototyp každého páru. Považuje se za řemeslníka a miluje prostředí továrny, kde se jeho boty vyrábí. Videoprojekce na výstavě ho ukazuje při práci v továrně. Jeho soukromá sbírka vlastních výrobků mezitím překročila 30 tisíc kusů a musela být umístěna do speciálního skladu v Londýně, kde umělec žije.
Houževnatost, nesmírné zaujetí pro věc, hravost i preciznost, chuť stále objevovat a experimentovat a věrnost vlastnímu stylu dovedly Manola Blahnika na vrchol a přinesly mu mnoho mezinárodních ocenění. Jeho popularitu umocnil i úspěch ve filmu. Jeho střevíčky hrály významnou roli v kultovním seriálu Sex ve městě a design obuvi pro film Sofie Coppolové Marie Antoinette mu dokonce přinesl filmového Oscara. Enormní je i komerční úspěch značky Manolo Blahnik. Jeho distribuční síť zahrnuje 290 prodejních míst v 33 zemích a jeho boty je možné zakoupit i on-line.
Současná výstava v Museu Kampa však prezentuje Blahnikovy boty jako šperky, které jsou především úchvatné na pohled a stojí za to je sbírat a vystavovat jako umělecké předměty. Jednotlivé střevíce jsou vystaveny ve skleněných vitrínách vždy se speciální vizitkou nesoucí název a použitý materiál. Doprovází je jednoduché akvarely, které slouží jako návrhy budoucích výrobků anebo volné práce. Kurátorka výstavy Cristina Carrillo de Albornoz rozdělila výstavu do šesti oddílů. Kapitoly Umění a architektura, Příroda, Geografické vlivy a Materiály není třeba vysvětlovat . Oddíl nazvaný Jádro odhaluje tajemství procesu tvorby Manolo Blahnika, který se nechává inspirovat vzpomínkami nebo dojmy z filmu nebo literatury. Oddíl Gala ukazuje nejextravagantnější modely a jeho součástí je i samostatný prostor věnovaný kolekci, kterou Manolo Blahnik vytvořil pro film Marie Antoinette.
Výstava v Museu Kampa potrvá do 12.11.2017
Text: Soňa Šálková, Foto: Petr Šálek
Jak komplikovaná je výroba jedné lodičky demonstruje vitrína ukazující vznik slavné Blahnikovy boty Josefa, vytvořené na poctu slavné architektky Zahy Hadid a má evokovat organické formy její známé budovy v čínském Čchang-ša. Josefa se skládá z 80 prvků.