Malíř František Kaván v Galerii Kodl

Malíř František Kaván v Galerii Kodl

Malíř František Kaván v Galerii Kodl

22.6. – 10.9.2016 – Galerie Kodl, Národní 7, Praha 1


Letní výstavou obrazů Františka Kavána připomíná Galerie KODL tři důležitá výročí spojená s tímto významným malířem české krajiny přelomu 19. a  20. století –  letos uplyne 150 let od umělcova narození, 75 let od jeho smrti a 60 let od založení  Kavánovy galerie v Krkonošském muzeu v Jilemnici.
Další symbolické výročí je spojeno se samotným výstavním prostorem v Topičově domě na Národní třídě 7. Významný nakladatel a knihkupec František Topič byl velkým podporovatelem a přítelem Františka Kavána na začátku jeho umělecké kariéry a mnoho Kavánových obrazů vystavoval ve svém salonu – nejdéle působící soukromé galerii v Praze. Na toto důležité spojení navazuje Galerie KODL a v historicky významných prostorách 1. Topičova salónu nabízí přehlídku okolo 50 obrazů Františka Kavána. Kavánův cit pro krajinu a její proměny v ročních obdobích je důvodem neutuchající obliby jeho díla od jeho tvůrčích začátků až po současnost. Jako spoluzakladatel české realistické krajinomalby dospěl Kaván až k impresionistickému výrazu. Jeho krajiny jsou někdy posmutněle zadumané, jindy šťavnaté a kvetoucí. Jsou na nich polní cesty a podhorské vesničky, které krajinu nijak nepřetváří, ale malebně doplňují. Krajina, jak ji zobrazuje Kaván, je esencí představy o ryze české krajině, která oslovuje a dojímá, ale současně obstojí i v očích náročného znalce umění.  Mezi vystavenými obrazy jsou četně zastoupeny i typické zimní nálady s osamělými stromy, a také Boží muka, která nejvíce charakterizují umělcovo symbolistické období.

Text: Soňa Šálková

gif – kavan

Galerie KODL uspořádala výstavu ve spolupráci s Krkonošským muzeem v Jilemnici, které zapůjčilo některé obrazy ze své významné Kavánovy sbírky.

 

 


František Kaván v GALERII KODL

Publikace FRANTIŚEK  KAVÁN,  život a dílo (výběr z korespondence)

 

V rámci výstavy bude možné zakoupit i novou publikaci „František Kaván život a dílo “ od kurátorky výstavy Elišky Charvátové, Michaela Zachaře a Jana Luštince s bohatou obrazovou přílohou a výběrem z Kavánovy soukromé korespondence s přáteli a rodinou.

Připravená výstava je z velké části prodejní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..