Stovka velkoformátových černobílých fotografií reprezentuje nejvýznamnější tematické okruhy v tvorbě Ladislava Sitenského (1919 – 2009), vynikajícího reportážního a portrétního fotografa a účastníka západního odboje, který by se letos dožil sta let. Fotografova vnučka Adéla Kerndlová, která se dlouhodobě věnuje odkazu svého dědečka, je kurátorkou obsáhlé přehlídky umístěné ve třech podlažích věže Novoměstské radnice. Chronologické uspořádání expozice současně představuje jakousi pomyslnou kroniku pohnutých dějin 20.století.
Ladislav Sitenský začal fotografovat už ve školním věku. Jeho reportážní fotografie pořízené tajně pod lavicí, zahajují sérii reportáží z období první republiky. Další ukázky rané reportážní tvorby např. o pražských hasičích, z pohřbu TGM nebo ze života skautů zcela jasně svědčí o tom, že pohotovost a fotografické vidění měl Jaroslav Sitenský v genech.
Nejznámější část díla Jaroslava Sitenského spadá do období 2.světové války, kdy byl nucen přerušit studium architektury ve Francii a vstoupil do armády. Jako reportážní fotograf dokumentoval život a práci příslušníků československých jednotek ve Velké Británii a severní Francii. Jeho unikátní záběry mají nejen velkou historickou ale i vysokou uměleckou hodnotou. Slavné snímky o letcích z 312. čsl. stíhací peruti měly být knižně vydány hned po válce. V důsledku únorového puče v roce 1948 však bylo celé vydání skartováno a legendární publikace Peruť 312 vyšla až v roce 2018. O velkém uznání a významu válečných fotografií svědčí i osobní dopisy od Viktora Fischla z Ministerstva zahraničí exilové čsl. vlády v Londýně nebo od prezidenta Beneše, které jsou na výstavě spolu s válečnými vyznamenáními pro plukovníka letectva Jaroslava Sitenského v.v.
Po válce se Sitenský vrátil do Prahy a jako fotograf na volné noze vydal 15 samostatných publikací převážně o Praze a české krajině. Poslední část výstavy umístěná symbolicky v horním patře je věnována velké lásce autora – horám. Vystavený obrazový kalendář z roku 2017 doplňuje rejstřík Ladislava Sitenského jako autora skvělých portrétů slavných osobností, např. Karla Högera nebo Evy Pilarové.
Aktuální výstava je opět dokladem toho, že fotografický odkaz Ladislava Sitenského má trvalou hodnotu a vyznačuje se nejen řemeslnou a výtvarnou kvalitou, ale jasně vyjadřuje i jeho vřelý vztah k životu, krajině i lidem.
Výstava na Novoměstské radnici potrvá do 23.června 2019.
Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek