Osobnost světového významu a nejslavnější žijící umělec Německa – malíř Gerhard Richter se sice narodil v Drážďanech, ale 40 let prožil v Kolíně nad Rýnem. Kolínská radnice se proto rozhodla zřídit samostatné muzeum věnované výhradně jeho tvorbě. Neoficiálně se o tomto záměru mluví již delší dobu, ale hlavní překážkou pro jeho realizaci je dosud negativní postoj 87-letého Gerharda Richtera. V interview pro rozhlasovou stanici Deutschladfunk Richter nedávno řekl: „Nepotřebuji žádné sólové vystoupení“. Prohlásil, že nevidí důvod pro existenci instituce věnovaná výhradně jeho tvorbě, protože jeho práce jsou k vidění v muzeích po celém světě.
Představitelé Kolína nad Rýnem se přesto nevzdávají a doufají, že se jim jejich záměr podaří uskutečnit. Jedná se totiž o velmi prestižní záležitost. Jméno Gerharda Richtera je obrovským magnetem pro turisty. Např. Museum Barberini v Postupimi minulý rok uvedlo retrospektivní výstavu prací Gerharda Richtera, kterou za necelé 4 měsíce shlédlo 150 tisíc návštěvníků. Pro kolínskou hlavní turistickou atrakci – gotický dóm ze 13.století- vytvořil Richter v roce 2007 vitrážové okno. Původní zasklení gotického okna, které bylo zničeno za II. světové války, odvážně nahradil více než 11 tisíci čtverci v 72 barevných odstínech, jejichž uspořádání do abstraktní kompozice přenechal generátoru náhody. Čtverce připomínající obrazové body při dopadu světla do katedrály vytvářejí zajímavou hru světel a stínů. Přes rozporuplné prvotní reakce na odvážné pojetí se Richterovo okno mezitím stalo velkým magnetem pro tisíce návštěvníků, kteří do katedrály denně přicházejí.
Primátorka města Henriette Rekker v rozhovoru pro tisk řekla, že diskuse o vybudování muzea trvá. „Pro město by to byla velká čest a obohacení, kdybychom mohli vystavit práce našeho čestného občana Gerharda Richtera. Ale ještě nebyla dosažena dohoda o okolnostech realizace.“
Vedle souhlasu samotného Gerharda Richtera by bylo třeba vyřešit dva zásadní předpoklady pro uskutečnění záměru. Město by muselo jednak získat významnou sbírku prací umělce a potom vyřešit otázku budovy, do které by sbírku umístilo. Přitom se kolínský magistrát nijak netají tím, že by chtěl postavit muzeum s prvotřídní architekturou, přinejmenším ve stejné lize jako je Guggenheim Museum v Bilbau.
Jak situace nakonec dopadne, je velmi nejasné. Podle dalších tiskových zpráv jedná Gerhard Richter také s Berlínem, který plánuje výstavbu nového Muzea moderny, ve kterém by jeho obrazy měly dostat k dispozici 3 sály.
V této souvislosti je třeba znovu ocenit výkon Národní galerie, která v roce 2017 získala pro Prahu rozsáhlou retrospektivní výstavu děl Gerharda Richtera. V té době vedl Národní galerii Jiří Fajt.
Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek