Kdy a jak se katedrála Notre Dame obnoví po požáru

Ilustrační foto:© PetrSalek.com

Přesně před dvěma lety, 15. dubna 2019 šokovala celý svět zpráva o zničujícím požáru, který zasáhl pařížskou katedrálu Notre Dame. 800 let starý klenot gotické architektury a symbolické srdce Paříže se právě opravoval a v důsledku zkratu na elektrickém vedení nebo odhozeného nedopalku cigarety vznikl na střeše chrámu Matky Boží oheň. Nedopatřením bylo hlášení o požáru zprvu považováno za planý poplach a přivolaní hasiči proto dorazili na místo až po půl hodině. To už se oheň rozšířil na krovy a na 96 m vysokou štíhlou věž tzv. sanktusník umístěný nad křížením hlavní a příčné lodi katedrály. Navíc se hasiči nejdřív soustředili na záchranu průčelí chrámu se dvěma charakteristickými gotickými zvonicemi a věž se pak už nedala zachránit. Zbytky dřevěné konstrukce spolu s tunami olověného pláště věže se zřítily, prorazily klenbu a dopadly na podlahu katedrály. Je ovšem třeba připomenout, že zničený sanktusník byl podstatně mladší než zbytek chrámu. Původní gotická věž byla na stejném místě od 13. do konce 18. století, kdy byla rozebrána. Teprve o 60 let později během významné rekonstrukce katedrály se na původní místo vrátila novogotická replika původní památky od architekta Eugene Violett-le-Duca, která zde vydržela až do požáru v roce 2019. Velkým štěstím bylo, že požár nezničil měděné sochy dvanácti apoštolů a čtyř evangelistů, umístěné u základny věže. Těsně před požárem byly totiž sejmuty a převezeny na restaurování.

Požár a jeho důsledky vzbudily obrovskou vlnu účasti na celém světě. Objem přislíbených finančních darů na obnovu Notre Dame dosáhl výše 967 milionů eur. Mezi dárci je i Mezinárodní olympijský výbor, který na obnovu vzácné památky věnoval půl milionu eur v naději, že se katedrálu podaří opravit do termínu konání letních olympijských her v Paříži v roce 2024. Ovšem situaci zkomplikovala pandemie a její fatální dopady na finanční situaci mnoha firem i jednotlivců. Z přislíbených 967 miliónů eur na účty Nadace Notre Dame, která prostředky na rekonstrukci shromažďuje, stále ještě nedorazilo 640 milionů eur.

Krátce po požáru prohlásil francouzský ministerský předseda Edouard Philippe, že na novou koncepci zničené věže bude vypsána mezinárodní soutěži. Desítky umělců a architektů začali okamžitě vytvářet návrhy na novou podobu věže i střechy kostela. Význačný britský architekt Norman Foster například navrhl skleněnou střechu s křišťálovou věží, slovenský ateliér Vizum nahradil věž světelným paprskem a jeden švédský návrh dokonce přišel s vizualizací plaveckého bazénu na střeše svatostánku. Tyto a jiné futuristické návrhy se sice objevily v médiích, ale k uspořádání soutěže nedošlo. Z diskuse mezi zastánci tradičního a moderního pojetí dostavby vítězně vyšli tradicionalisté. Svaz francouzských architektů se vyslovil pro využití tradičních materiálů, které jsou odolnější a ekologičtější. Jeden z předních francouzských architektů Eric Wirth prohlásil použití moderních lehkých stavebních materiálů za nevhodné, protože katedrály jsou stavěny tak, aby tíha hmoty tlačila na oblouky a tím udržovala celou stavbu pohromadě. Francouzská oficiální místa tedy rozhodla, že pro zachování autenticity a koherence mistrovského díla gotické architektury bude památka obnovena ve své původní podobě.

 

Podle odhadu bude na obnovu zničené věže potřeba asi tisíc 150-letých dubů. Původní dřevo bylo z oblasti Champagne. Experti nyní identifikovali prvních 85 stromů ve francouzských státních lesích v oblasti Seine-et-Marne na jihovýchod od Paříže, ve kterých se těží stavební dřevo již od středověku. Na námitky ekologů odpověděli lesníci, že stromy by dříve nebo později musely ustoupit novým porostům. Dřevo z poražených stromů bude po zpracování na pile schnout dalších 12 – 19 měsíců a teprve pak bude možné je použít na stavbě. Tento čas se využije na vyškolení kvalifikovaných řemeslníků ve starých stavebních technikách. Mezitím se opraví poškozené zdivo a odstraní zbytky roztaveného lešení a škodlivého olova. Odborníci varují před ukvapenou rekonstrukcí a zpochybňují dostavbu do Olympijských her v roce 2024.

Olympijské hry v roce 2024 budou po letech 1900 a 1924 již třetí letní olympijské hry uspořádané v Paříži a představují obrovskou výzvu pro udržení prestiže celé země. Dokonce byl schválen nový zákon o tom, že rekonstrukce věže bude ukončena v roce 2024. Ale návrat katedrály do původního stavu bude jistě vyžadovat mnohem více času.

Text: Soňa Šálková

 

Summary

Exactly two years ago, on April 15, 2019, the whole world was shocked by the news of the devastating fire that partly destroyed Notre Dame Cathedral in Paris. The 800-year-old gem of French Gothic architecture and the symbolic heart of Paris was being repaired while a fire broke out by unknown causes on the roof of the building and the cathedral´s vast wooden-and-lead spire collapsed. Shortly after the fire, French Prime Minister Edouard Philippe announced that an international competition would be launched to restore the building. The Prominent British architect Norman Foster, e.g. designed a glass roof with a crystal spire, the Slovak studio Vizum replaced the spire with a light beam, and one Swedish design studio even came up with a visualization of a swimming pool on the roof of the cathedral.  However, it was decided to rebuild the spire just as it was before. It is estimated that about one thousand 150-year-old oaks would be needed. Experts have now identified the first 85 oak-trees in the state forests in the Seine-et-Marne region southeast of Paris, where timber has been harvested since the Middle Ages. The Olympic Games in 2024 mean a lot for the prestige of the whole country. A new law has been passed to complete the reconstruction of the tower by 2024. But returning the cathedral to its original state will certainly take much more time.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..