Kaligrafie Milana Pitlacha

Známý český fotograf Milan Pitlach (nar. 1953), civilním povoláním architekt, projektuje již pět let velké stavby šestnáctimilionové finanční metropole čínského pobreží – Šanghaje. Podobně jako v Pekingu, i v Šanghaji zaniká pod moderní architekturou stará zástavba a právě čínské nápisy a malby na zdech starých chu-tchungů složily autorovi jako podklad pro nový cyklus barevných fotografií nazvaný Kaligrafie. Narozdíl od dokumentárních fotografií, které ve dnech Olympiády zaplavily různé instituce i média, jde o ryze výtvarné etudy na téma kaligrafie připomínající abstraktní malbu Cy Twomblyho, Antoni Tápiese, Lucia Fontany či Alberta Burriho. Fotograf Pitlach nastupuje po subjektivní, lyricky laděné černobílé dokumentární fotografii svých předchozích cyklů na novou cestu směrem k fotografické abstrakci a estetickému využití prázdné plochy, barevných skvrn, náhodných nápisů a čar v rafinovaných asymetrických kompozicích. Otevírá tak nový dialog mezi uměním Východu a Západu.

Vernisáž Kaligrafie proběhne v Královském sále zámku Zbraslav 23.8.
od 16 hodin a od 18 hodin na ni naváže koncert Kvarteta Martinů a jeho japonských hostí s komorním programem (Haydn,Schumann, Dvořák). Posluchači koncertu mohou navštívit vernisáž fotografií i rozsáhlé expozice asijského umění na zámku Zbraslav od 16 hodin zdarma. Koncert 120 Kč.

Pro zájemce o setkání s autorem a kurátorem nabízí Národní galerie tiskovou konferenci před vernisáží výstavy, v sobotu 23.8.3008 v 15 hodin v čajovně zámku Zbraslav.
Katalog Kaligrafie bude v prodeji v ceně 90,- Kč

Vstupné
• na výstavu
40 Kč (snížené 20 Kč – po 16 hodině, důchodci, studenti).
• do celé expozice asijského umění: 80 Kč (snížené 40 Kč, rodinné 120 Kč)

Otevírací doba
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 – 18 hodin
Pravidelný den volného vstupu: 1. středa v měsíci od 15 – 20 hodin

Tiskové zpravodajství ze dne 13. 8. 2008

Adresa: Národní galerie v Praze/ Sbírka orientálního umění, Bartoňova 2, 156 00 Praha 5
Spojení: autobusy 129,241,243, 318, 338,390 ad od stanice Metra B Smíchovské nádraží na zastávku Zbraslavské náměstí
Reservace vstupenek na koncert : 275 92 16 38-9

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..