Juergen Teller si užívá života v Rudolfinu – Enjoy Your Life

Jeden z nejznámějších a nejžádanějších fotografů současnosti Juergen Teller připravil pro Galerii Rudolfinum soubornou výstavu svých volných prací a nazval ji Enjoy Your Life! (v překladu tedy „Užívejte si života“). A toto své motto Juergen Teller také zřejmě sám dodržuje. Na začátku kariéry ho potkalo několik příznivých náhod, které mistrně využil. Aby se vyhnul vojenské službě se v roce 1986 z bavorského Bubenreuthu přestěhoval do Londýna. Zde začal pracovat jako fotograf pro různé módní a lifestylové časopisy.  Zásadním průlomem v jeho fotografické kariéře se staly portréty kultovní kapely Nirvana a jejího frontmana Kurta Cobaina. Teller se postupně stal vyhledávaným fotografem módy a celebrit. Jeho fotografie se však naprosto odlišovaly od technicky a esteticky dokonalých reklamních snímků ostatních fotografů.  Ukazoval modely takové, jaké skutečně jsou, syrově a se všemi nedokonalostmi. Tento nový přístup se setkal s pozitivním ohlasem a Teller postupně vytvořil reklamní a imagové fotografie pro renomované módní značky, jako např. Marc Jacobs, Vivienne Westwood, Yves Saint Laurent nebo Luis Vuiton. Přes velký komerční úspěch se mu podařilo zachovat si uměleckou svobodu a zdařile zkombinovat komerční i uměleckou dráhu. Vydal desítky fotografických publikací, vystavoval v mnoha zemích a letos byl kurátorem výstavy fotografií Roberta Maplethorpa v Londýně. V současné době také vyučuje na Akademii výtvarných umění v Norimberku.

_pes0819

Petr Nedoma, ředitel Galerie Rudolfinum a Juergen Teller v Praze, foto © PetrSalek.com

Fotografie a videa, které Juergen Teller vybral a přivezl do Prahy, vycházejí ze souboru, který již vystavoval v Bundeskunsthalle v německém Bonnu. Pro Prahu však výběr upravil přesně na míru výstavních prostor Rudolfina. Podobně pak bude postupovat i na dalším místě konání v berlínském  Martin Gropius Bau. Prestižní výstava se dostává do Prahy díky osobnímu kontaktu umělce s ředitelem Galerie Rudolfinum Petrem Nedomou.

_pes0818

Juergen Teller, foto © PetrSalek.com

Vystavované práce kombinují dva světy autora. Do toho prvního spadá jeho zakázková i volná tvorba zachycující celebrity a tím druhým světem je osobní svět autora, jeho autoportréty nebo fotografie rodiny. Tyto dva světy jsou v sálech Rudolfina volně namíchány, takže vodítko nebo ideovou linií si musí vydedukovat sám návštěvník.  Vedle dokumentárního záběru vyhozené zmrzlé psí mršiny z roku 1996, který Teller pořídil v Lubech u Karlových Varů, odkud původně pochází jeho rodina, je velkoformátový civilní portrét umělcovy matky v domácím prostředí. Nebo série s Vivienne Westwood v sousedství fotografií Tellerových dětí. Protiklady jsou v námětech, zpracování i formátech. Rozměrný portrét herečky Charlotte Rampling oproti několika desítkám malých záběrů z retrosérie „Irena v lese“ evokující Tellerovy vzpomínky na dětství. Talíře, které Teller rád využívá v komponovaných zátiších, na snímcích s modely nebo i jako samotný tiskový podklad pro své fotografie jsou trochu triviální hříčkou na umělcovo jméno (Teller=talíř), ale zároveň i spojovacím článkem s tvorbou klasika umělecké fotografie Roberta Maplethorpa. Na jedné straně Teller tvrdí, že jeho práce vznikají promyšleně a podle přesného konceptu a přitom vystavuje pouliční záběr s vyrytým nápisem Love na kmeni stromu před klubem Bataklan po teroristickém útoku, náhodně vyfotografované v Paříži. Fotografie s nábojem a jiskrou střídají zdánlivě nic neříkající záběry. Prohlédnout záměr autora není vůbec snadné. Zkoumá sebe i současný svět skutečně anebo jen zkouší, kam až může zajít? Faktem je, že Juergen Teller je velkou osobností současné světové fotografie a příležitost vidět jeho tvorbu u nás je právě teď.

Výstava v Galerii Rudolfinum potrvá do 19.3.2017.   Více na www.galerierudolfinum.cz

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..